| lazio9 a întrebat:

M-am angajat acum 3 sptamni si vreau sa plec, fac naveta contiile sunt dure.promisiuni lucrez ca gardian si mi-a dat doar o pereche de pantaloni de vara am spus ca vreau sa plec. iar seful a cam facut figuri. s-a rugat de mine sa nu plec apoi a spus ca contractul prevede 20 zile de preaviz mi l-am bagat in 3 noimbrie.acum spune ca firma e la Buc. si ca accepta preavizul doar in data de 9 noiembrie.sunt disperat vreau sa plec ce pot sa fac, pot sa plec si fara sa stau toate zilele de preaviz, ma pot obliga cum cu noile legi, cine ma poate ajuta.multumesc

3 răspunsuri:
| sorina_1401 a răspuns:

Daca vrei sa pleci pleaca nu e neaparat sa stai in preaviz 20 de zile sau 15 zile cum era normal te sperie pe tine seful tau poate ca nu are alt gardian in locul tau. Inainte sa pleci sa iti iei salarul de la el doarece tu pleci fara preaviz are dreptul sa nu iti mai deie nici un ban. In rest stai linistit ca nu se intampla nimic...

| sorina_1401 a răspuns:

Iti scriu aici pentru ca nu pot trimite mesaje deocamdata sunt membru nou ...Cum am spus daca pleci fara preaviz nu te va plati conform legi are dreptul.Pt ati primi bani stai in preaviz este greseala ta ca ai acceptat acest post. Daca nu ai de recuperat nici un ban de la el pleaca linistit nu iti poate face nimic s-a scos legea care era inainte acum nu esti obligat sa ramai la cheremul sefilor in preaviz. daca te mai pot ajuta cu ceva trimite-mi mesaj.

| PowerpuffMe a răspuns:

Adevarul este ca : este numai si numai decizia ta... daca tu simti ca e mai bine sa pleci decat sa ramai atunci asa sa faci. nu te mai uita la el ca te roaga sa nu pleci... dar totusi daca pleci si sti ca nu ai un alt loc de munca asigurat. mai bine ramai ca sa nu se intample ceva mai rau dupa aia happy bafta!