| lazio9 a întrebat:

M-am angajat acum 2 saptamana. crezand ca totul o sa fie bine, fac naveta ma plateste cu doar 6 mil. pe luna, fiind gardian stau tot timpul in frig, la servici seful meu inventeaza doar lucruri urate si neadevarate despre mine, nu s-a ocupat de mine, nu mi-e aratat ce am de facut.sunt lasat asa in voia sortii.se vorbeste doar despre violenta la serviciu, e plin de lume necioplita, tigani, tarani fara suflet, vroiam sa plec de azi doar ca.seful cel mare a spus ca trebuie sa respect preavizul asa ca trebuie sa mai raman o vreme.ma simt orobil aici...si de abia apuc sa plec, voi ce parere aveti, multumesc

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Vezi ca in perioada de preaviz cf legii ai voie si sa lucrezi doar 4 sau 6 ore pe zi, restul se presupune ca iti cauti alt job. P.S. Dupa ce pleci, aranjeaza cu niste prieteni sa ii dea o bataie buna sefului. Sint sigur ca merita.

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cand eram in timpul liceului am fost si eu in paza, pe vremea aia imi convenea 750 + bonuri+ mancare+un obiectiv bine organizat(asta intre agenti)Dar am plecat din cauza banilor,mai ales ca in paza bati pasu pe loc, nu inveti absolut nimic! Eu te cred ca vrei sa ai un loc de munca, dar faci o greseala daca pleci.In perioda asta nu prea se fac angajari si mai mult disponibilizari... Poti sa-ti cauti in timpu liber, si dupa ce esti sgur de un loc de munca abia atunci iti de aia demisia, asta sa nu dai vrabia din pana pe cea de pe gard! Mult succes si o zi bunahappy

| sonya a răspuns:

Buna. Eu nu as spune sa ramai. Nu cred ca te-ai simti bine si ai fi stresat, lucru ce se poate rasfrange si aspra persoanelor dragi. Respecta preavizul si dupa poti pleca. Chiar daca iti vei gasi mai greu un loc de munca, macar sa fie unul cu oameni mai respectosi. Si daca vrei sa ii faci rau...verifica-l din punct de vedere contabil. Nu cred eu ca este "Cel mai corect". Dar lasa-l in pace si dupa preaviz poti pleca. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sta intr-o relatie in care nu-ti este bine deloc, chiar daca e de serviciu. Specificul meseriei (expunerea la conditiile meteo, posibile agresiuni fizice si altele) ar cere o remuneratie mult mai mare. Te sfatuiesc sa-ti cauti de lucru in alta parte, daca poti. In mod normal exista si demisie cu achitarea drepturilor salariale la zi. Daca ai optat pentru preaviz trebuie sa-l respecti. Nu stiu cum stai cu concediul de odihna. Daca nu l-ai efectuat pe tot in conformitate cu timpul lucrat, zilele ramase ar trebui sa ti le plateasca. Bafta si sa auzim de bine!

| trăncănici a răspuns:

Fă-l să se simtă şef! Cere-i ordinul de zi,repetă-l ca să vadă că ai înţeles,zi "Am înţeles",execută ordinul fără să-l contrazici,că a contrazice un şef,e ca şi cum ai înghiţi o bombă! Şi respectă-i şi pe toţi cei care i-ai găsit în firmă,că sunt veterani! A respecta,se cheamă că trebuie să ţi se răspundă cu respect. Dacă nu-l întrebi pe şefu' ce ai de muncă,se poate înţelege că te complaci în lene şi dăunează! Atenţie, şefu' nu e prost, d-aia e şef!

| AstralConfessor a răspuns:

Greu, chiar foarte greu, important este sa nu clachezi. Daca nu ar fi, nu ar exista slujbe, ce ai face? Cum ar trebui sa te hranesti? Incearca sa gasesti solutii la indemana ta, orienteazate pe langa casa, in zona apropiata sa nu fie nevoie sa cheltuiesti pe transport. Stiu ca iti vine greu sa faci asta, pentru. ca toata lumea vorbeste si se bazeaza pe un servici, insa... asculta la mine, nu pentru mult timp. Avantajul tau este ca nu-ti este frica de munca de jos. Bafta omule.