| dixatroie a întrebat:

M-am gandit serios la gandul sa imi sustin examenul Cambridge pe B2. Acum am terminat clasa a 11-a, iar la clasa lucram pe un manual de B1-B2, din cand in cand si C1, unde n-am intalnit dificultati prea mari.

Acum vine intrebarea: dupa parerea voastra, ar merita sa incerc sa dau pe C1? Stiti diferentele dintre B2 si C1 din punct de vedere al diplomei si al beneficiilor ulterioare? Am inteles de la niste prieteni ca mai exista si alte tipuri de examene, IELTS spre exemplu. Stiti pentru ce ar fi "dedicat" fiecare examen de limba engleza de la noi din tara?

Plus, stiti ceva site-uri, surse, carti care ar fi eficiente sau calitative pentru examen?

Tind sa mentionez ca nu sunt 100% sigur la ce facultate vreau sa merg inca, prima optiune acum ar fi arhitectura, dar mai am in lista stiintele comunicarii, relatii internationale si studii europene, automatica/informatica, psihologie, teatru (stiu, destul de divers, sunt destul de pasionat de psihologie si teatru, de-aia sunt pe lista).

Va multumesc!

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu cumva vrei sa mergi la o universitate din strainatate unde ti se cere sa demonstrezi ca stii limba engleza nu are nici un sens sa dai bani pe certificarile alea.

Singurele chestii la care te va ajuta certificarea cambridge/IELTS etc. e ca nu vei mai da competentele la engleza, si e posibil sa ti se echivaleze cu materia de limba engleza (in caz ca pe aia o alegi la facultate), materie pe care oricum o trece oricine.

Sunt bani aruncati pe geam.

| TheWznd a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu-i adevărat. Se cer și dacă vrei să aplici la internship-uri în străinătate pe timpul studiilor universitare sau dacă vrei să participi la programul erasmus sau alte programe de schimburi de experiență organizate de universități.

E mult mai ok sa obții un astfel de certificat în liceu, cât încă faci engleză la școală și ai timp să te pregătești.

| RoCkKiD a răspuns (pentru TheWznd):

Daca planuiesti sa faci chestiile alea iti dai atunci IELTS ca e mai simplu ca si cambridge si iti e suficient ca certificat doveditor. DAc anul cumva stii ca vrei sa faci chestiile alea n-are sens sa dai bani pe o certificare degeaba.

Poate daca ai bani si n-ai ce face cu ei, dar aia e decizia fiecaruia..la nivel de utilitate.e limitat.

| RKBlue a răspuns:

Cerificatele te ajuta, in special C1 si C2
C1 echivaleaza examenul la engleza de la bac.
De ce sa nu ai un avantaj? Cand te vei angaja, odiploma de nivel avansat de engleza e buna in multe domenii...
Depinde de tine.De alte examene nu stiu, in afara de Cambridge (adica stiu ca exista altele, dar nu stiu cum sunt structurate, dar si ele te ajuta daca ai o diploma de un nivel avansat, mai ales C2)