| anonim_4396 a întrebat:

M-am inscris la 3 facultati pentru ca nu credeam ca o sa intru, dar am intrat la toate la buget si chiar nu stiu ce sa aleg! Toti imi spun ca ce imi place, dar odata ce am bagat la cele 3, am bagat si eu la ce imi placea din toate. Am intrat la feea-contabiliatea si informatica de gestiune, litere-pedagogia invatamantului primar si prescolar si la biologie. Chiar nu ma pot decide, nimeni nu ma ajuta! Chiar nu stiu ce sa mai fac! Care cedeti ca ar fi mai buna! Eu initial voiam pe pedagogie, dar salariile sunt foarte mici si posturi putine, si in general se obtin posturile cu pile. Pedagogia o consider o munca psihica si nu prea stau bine la punctul asta. Eu as vrea sa imi gasesc un loc de munca pe domeniul pe care o sa il urmez! Care ar fi mai avantajoasa?

22 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pedagogie-salarii foarte mici si trebuie sa ai forte multa rabdare si nervi de otel.
Biologie-posibilitati extrem de limitate, singurul job posibil ar fi intr-un laborator de analize unde iei vreo 2000-2500 lei (putin in zilele noastre).
Contabilitate si informatica-desi sunt foarte multi la astfel de facultati, macar se gasesc locuri de munca si ai sanse sa prinzi undeva unde se plateste foarte bine. Sa nu mai spunem ca poti lucra in multe domenii, poti sa faci si un master complementar si ai mai multe posibilitati

| sierra1 a răspuns:

Litere-pedagogia invatamantului primar si prescolar - sunt posturi scoase la concurs, destule, anual

| GabiDumitrescu a răspuns:

Toate sunt niste rahaturi, no offense.
https://www.zoso.ro/facultatile-inutile-studenti-asemenea/
https://www.zoso.ro/fara-facultate/
Daca ar fi sa aleg dintre cele trei rahaturi pe care le-ai mentionat tu, m-as duce la feea, as trage puternic la examenele din prima sesiune si dupa as face tot posibilul sa ma transfer la informatica/automatica sau cibernetica.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Zoso e meh, facultatea, oricat de proasta e, reprezinta o experienta si te ajuta mai mult pe plan personal decat profesional.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Zoso are dreptate. La cit timp si bani pierzi cu facultatea, poti face experienta aia in alt mod. Lucrind pe o nava de croaziera, de exemplu.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Zoso in majoritatea timpului vorbeste in necunostinta de cauza. Nu toti vor sa lucreze pe o nava de croazniera. Sunt de acord ca e importanta experienta, dar unii pot face o facultate si sa lucreze in acelasi timp. Cum fac eu. Nicio experienta nu e o pierdere de timp daca esti genul de persoana care invata din orice.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu toti aleg job-ul pe criteriul asta: sa iasa banul indiferent din ce.
Daca vrei sa faci mai mult de atat, sa ai o cariera, e bine sa faci o facultate. Daca tu vrei sa fii specialist in, nu stiu... resurse umane. Nu o sa te ajute la absolut nimic cei 3 ani de experienta pe o nava. Facultatile nu sunt inutile decat pentru o categorie anume de oameni.

Nu trebuie sa pierzi bani cu facultatea, daca te straduiesti putin poti sa-ti asiguri un loc la buget si o data cu legitimatia de student ai o gramada de reduceri, decontari etc.

Zoso a terminat sociologie si jurnalism, parerea lui e irelevanta laughing))).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Zoso FACE BANI si jurnalism de calitate mai buna decat trei sferturi din presa mainstream. Nu ma refeream la ceva din care musai sa iasa banul, dar degeaba iti place tie nu-stiu-ce, daca o sa fii unul din aia 10.000 de absolventi pentru 100 de locuri de munca. Capisci? P.S. Apropos de calitatea absolventilor, firma mea nu are contabil/HR, ca sunt one-man-show, asa ca am contract cu o firma care se ocupa de hirtzoage. In principiu gagici, cateva sefe de departament cu experienta si prin strainatate. Nu vrei sa vezi ce greseli gramaticale pot face in emailuri sau diverse rapoarte. Bine, cifrele sa corespunda, dar totusi...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Asta cu nava am pus-o de la mine, pentru ca te ajuta foarte mult apropos de relationare si comunicare. Poti sa inlocuiesti nava de croaziera cu o terasa, restaurant, ce vrei tu. P.S. Ce facultate faci si in ce domeniu lucrezi? Eu unul prefer sa angajez pe cineva care in timpul facultatii a avut voluntariate si burse pe-afara sau macar un internship ceva prin tara decat covrigar/shaormar/agent imobiliar/draq mai stie ce si ceva facultate pe linga.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Jurnalism de calitate nu inseamna,, parerea mea este... " laughing

| Clorox a răspuns:

Tine cont de ce-ti place, de ce este mai avantajos si de ce crezi ca va fi stabil in viitor.

| Dalmore a răspuns:

Eu in locul tau as merge pe conta. E greu, dar mereu o sa gasesti de lucru in domeniu. Litere in niciun caz. Biologia e frumoasa, dar de facultate n-am auzit prea multe. Ce faci cu Biologia? In afara de profesoara sau lucrat in laborator?

| Elena9328 a răspuns:

Biologia. Daca iubești biologia, poți încerca la facultatea de medicina. Se câștigă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi ce poti iesi si ce salarii sunt, si ce dificultate este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu in locul tau as alege contabilitatea.

| Raducons a răspuns:

Eu zic ca feea -contabilitate si informatica de gestiune ar fi mai bun, depinde cum stai cu matematica crezi ca te descurci, la facultate se face analiza matematica.si alte matematici.dar nu te speria poate te descurci daca esti seriosa.

| alex15ccc a răspuns:

Biologia- respectiv medicina

| Conii25 a răspuns (pentru alex15ccc):

Inscrierile la medicina s-au facut si imi pare rau ca poate aceam sansa fiind din mediul rural erau 4 locuri la buget.

| alex15ccc a răspuns (pentru Conii25):

Daca iti place si vrei un salariu decent poti sa dai la anul, pana atunci ai timp destul sa inveti materia si grilele.

| KillaNoFilla a răspuns:

Fa ce-ti place. Daca chiar vrei sa faci ceva ce iti doresti o sa reusesti mai de vreme sau mai tarziu.Bani lasa i pe locul 2

| gabriielaaa a răspuns:

Uitată la care dintre ele ai un potetial mai mare adică un salaru care sa fie avatajos atnci când termini la care e nevoie mai mult de personal si vezi, fă o listă cu pro si contra. Uita-te la motivele care ar fi in avatajul tau.

| Conii25 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Nu mai am timp, pentru ca eu maine trebuie sa confirm locul.