| Sașa234 a întrebat:

Care credeti ca e o alegere mai avantajoasa intre litere (profesor de romana) sau pedagogia invatamantului primar si prescolar (educatoare, invatatoare)? Ma refer la faptul care dintre cele 2 optiuni m-ar ajuta sa mi gasesc de munca mai repede? Vreau pareri concrete si din experiente proprii sai nu daca se poate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Profesor de română, ai ocazia să faci și meditații pentru un venit suplimentar

| sierra1 a răspuns (pentru Adry05):

De-ai știi ce venituri "suplimentare au învățătoarele", ți-ai schimba meseria

| sierra1 a răspuns:

Cererea pieței (deocamdata, vedem ce mai zice virusu') e mult mai mare pentru educatoare/invățătoare decât pentru prof de română. Restul il deduci tu

| Furnicuta000 a răspuns:

Clar a doua.
Poti sa te angajezi ca invatatoare sau educatoare practic oriunde, mai ales la sate, ca profesor de romana daca vrei sa lucrezi la sat poti doar la gimnaziu.
Si in plus e mai placut sa fii invatator sau educator, ca prof de romana faci acelasi lucru zilnic

| blackno1 a răspuns:

Cred ca la doi iti gasesti mai repede atat pe privat cat si pe stat. Nu stiu cat de usor e, eu as alege pedagogia speciala ca e mai altruista asa.
La unu avantaju e ca faci o limba straina, cu care, in functie de raritate te baga usor in corporatii.