| mgr a întrebat:

Ma gandeam sa fac facultate de medicina in Anglia si sa lucrez pe acolo dar totusi nu stiu daca e o idee buna sa-mi parasesc tara sad
Sau totusi mai bine fac facultatea de medicina in Romania si raman aici sa lucrez?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Pai faci cum vrei tu,nu esti un robotel sa faci cum iti spunem noi,aici pe site.
Daca vrei sa inveti,o poti face oriunde,nu trebuie neaparat sa te duci in Anglia(sau in orice alta tara,unde iti va fi mai greu sa inveti din cauza faptului ca se preda in alta limba,gandeste-te ca sunt unele chestii pe care le intelegi mai greu chiar si cand ti se vorbeste pe romana-ma refer la diversi termeni medicali, anatomici-). Parerea mea este ca cei care pleaca fac medicina doar pentru bani si pentru implinirea materiala, in schimb cei care raman o fac pentru oameni.Aici,in Romania medicii primesc multi bani,chiar daca nu sunt trecuti pe cartea de munca,adica primesc mita,in schimb in alte tari nu primesti mita dar ai salariu mare.E cam tot acelasi lucru... daca te intereseaza doar partea materiala a medicinii.

Si eu vreau sa urmez medicina si am avut odata aceeasi dilema:sa plec sau sa raman? Pana la urma m-am gandit ca nu are niciun sens sa plec si sa-mi pierd toti prietenii,rudele, cunostintele, planurile pentru niste bani in plus(pe care oricum ii pot castiga si aici-ai vazut vreun medic fara masina?) si sa ajung intr-un loc strain unde nu cunosc pe nimeni si unde toti o sa ma ia in ras ca sunt romanca(cu totii stim cum sunt vazuti romanii in afara).

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine pleaca ca sa poti castiga niste bani de calitate nu saracie romaneasca.

| Justmed a răspuns:

Facultatea de medicina din Romania este mai buna.( suna ciudat stiu ) dupa facultate poti pleca in anglia la un salariu de 8 mi de euro, sau poti sa iti faci bine semeni ramanand in Romania si salvand vieti romanesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca daca inveti in strainatate si practici acolo ai mai multe sanse sa fii si medic cu etica profesionala. Adica sa-ti faci treaba DOAR pe salariul pe care-l primesti. In Romania daca inveti si nu ai pile sau bani sa obtii un post pe langa un doctor de la care sa inveti ceva, e mai dificil. In plus lectiile de etica profesionala ale strainilor sunt mult mai inalte decat cele ale romanilor. Din pacate, la mine in oras, medicina se practica doar pe bani, iar pacientii sunt examinati pe banda rulanta doar pentru incasari, nu pentru le rezolva problemele Exista o adevarata "mafie" in randul medicilor. Acesti medici primesc bani de la firme farmaceutice daca le promoveaza produsele prin retetele prescrise. Depinde de tine. Vrei sa fii OM si medic sau vrei sa fii doar medic? Ai caracter? La vei imbina pe ambele. Ai doar ambitie, vei fi doar medic!