| blackumafia a întrebat:

Ma gandeam sa studiez Facultatea de litere in Romania pentru a invata limba engleza si spaniola apoi sa fac o facultate in Anglia pentru a ma aseza acolo si a-mi incepe viata.Ce ziceti? Cred ca e mult mai usor sa te angajezi cu studiile acolo, astept pareri!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca era asa usor, toti eram in Anglia. Pentru a face o facultate in alta tara, trebuie sa inveti mult si bine. Acolo nu merge cu fituici, examene cumparate, etc. Acolo ajung doar cei mai buni. Cred ca ai vazut si tu la stiri ca cei care au luat 10 la BAC sunt admisi deja la universitati celebre din UK.
Cred ca mai bine faci ceva cum trebuie in Romania (de ex, medicina, medicina dentara) si apoi poti pleca. Practic portile iti vor fi deschise, aproape ca vin ei sa te ia cu forta sa mergi in tara lor. Insa si la medicina va trebui sa fii foarte bun: strainii nu admit malpraxis, asa cum e in Romania - unde oamenii mor de la anestezie...

| YouNoob a răspuns:

Adica tu vrei sa faci o facultate care nu are nici o valuare in Anglia doar pentru a invata 2 limbi straine? lol. Nu e mai usor sa faci un curs intensiv?

| blackumafia explică (pentru YouNoob):

Nu ma ziceam sa fac facultatea aici pentru a stii doar limba si in Anglia sa fac alta facultate in alt domeniu

| YouNoob a răspuns (pentru blackumafia):

Pai revin, nu e mai usor sa faci un curs intensiv pentru a invata engleza si in UK sa faci pur si simplu o facultate, daca iti permiti evident, decat sa pierzi 4 ani cu o facultate in tara si 4 ani cu una in Anglia?

| blackumafia explică (pentru YouNoob):

Nu stiu daca e acelasi lucru facultatea cu cursul ala intensiv, o facultate in Anglia e ca si cum limba engleza ar fi cea materna in tot(gramatica, comunicare, compuneri) e mult mai complex asa