| Dragosgan a întrebat:

Ma gandesc ca dupa ce voi absolvi scoala generala sa ma orientez spre profilul filologie si mai departe la o facultate specializata pe psihologie.Iar dupa absolvire ori sa imi deschid un cabinet particular ori sa devin psiholog intr-o scoala.Ce parere aveti,prin zona mea nu prea exista acele facultati specializate pe acest domeniu, iar dupa ce termin liceul s-ar putea sa am o problema, chiar daca nu concep in acest moment sa ma indrept spre altceva.Deci voi ce ziceti, merita sa merg spre psihologie pe mai departe?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Faptul ca in zona ta nu sunt facultati specializate nu e mare problema, atatea alte generatii au facut diverse facultati prin alte zone decat locuiau. pe de alta parte insa, poate e putin mai usor sa devii psiholog intr-o scoala, ca sa fii psiholog cu cabinet propriu este un proces foarte lung si deloc usor. e la fel de mult si complicat ca si facultatea de medicina, dupa facultate trebuie sa faci un masterat apoi trebuie sa faci cativa ani un stagiu in cadrul unei institutii de stat, apoi dai niste examene, apoi trebuie sa gasesti un psiholog definitiv care sa te ia pe langa el o perioada, un fel de ucenic, apoi dai examene de acreditare ca sa poti fi psiholog cu cabinet propriu. daca vrei sa faci facultatea de psihologie poate ti-ar fi mai folositor sa faci un liceu cu profil stiinte sociale sau pedagogic. succes!

| Shining a răspuns:

Da merita in mod sigur sa mergi pe pshihologie.E o meserie frumoasa care te schimba pe tine mult, te face sa gandesti mai frumos, sa treci cu fruntea sus peste orice si sa nu pui la suflet. Mama mea este pshiholog si eu ador lucrul acesta.Este multumita de ceea ce face, multi oameni ii cer ajutorul si apeleaza la ea, iar pe ea o bucura asta. Deaceea mereu poti vorbi deschis cu ea, nu te judeca, iti da sfaturi si gaseste o rezolvare la tot.Asa vei deveni si tu daca vrei sa faci asta.
Am inceput si eu sa studiez pshihologia doar pentru a gasi un echilibru in viata mea si am ramas surprinsa cate lucruri poate face doar o carte in acest domeniu. Nu trebuie sa citesti mult ca sa iti dai seama cat de linistita devii si mandra de tine.