| johanna_7400 a întrebat:

sunt noua pe TPU, ma intrebam daca am facut alegerea potrivita pentru. liceeu, eu sunt singura din clasa care am ales profilul uman, restul au ales real.majoritatea care au facut filologie, din cei cu care am vorbit mi-au spus ca nu ai nici-un viitor din asta, dar eu ma gandesc sa fac mai departe facultatea de psihologie si sa imi deschid un cabinet particular, voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Într-adevăr, de la profilul real ai mai multe opţiuni pe viitor. Dar din moment ce tu ai vrut filologie, înseamnă că ai înclinaţii spre litratura, istorie, limbi străine, şi eşti chiar talentată. Şi în plus nu poţi pune pe cineva care are o latură sensibilă şi înclinată spre artă şi ce e frumos, să facă toată ziua probleme de mate şi să studieze fizică cuantică.
Bravo ţie că ştii ce vrei şi ce îţi place. Şi eu sunt la filologie, şi deşi clasele de filologie au o reputaţie mai puţin bună, eu sunt mulţumită de algere. Fac ceea ce îmi place, nu ceea ce aleg toţi din laşitate.
Dacă faci filologie, eşti pregătită pentru o viitoare meserie de psiholog, avocat, jurnalist, şi alte meserii frumoase şi care implică inteligenţă şi talent.
Dacă te pasionează psihologia vei vedea abia în clasa a 10a când vei începe să o faci. E o materie frumoasă, şi dacă te ţii de ea, dacă vei fi printre cei mai buni, vei avea succes. Baftă la liceu!

4 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Ti-am rapsuns si la cealalta intrebaretongue
Daca esti sigura ca vrei la psihologie, atunci profilul e ok.
Totusi nu poti sa te transferi la stiinte sociale? Ar fi si mai ok
hee hee

| Derye a răspuns:

Cu uman te poti face translator. Un prieten castiga 6000 de EURO din asta, e in state si traduce din Romana in Engleza.

| PunkyA a răspuns:

Doar pentru ca restul au ales profil real si tu esti singura care a ales uman, nu inseamna ca este o alegere nepotrivita.

Imi place ideea ta despre cabinetul particular.Si eu as vrea sa merg pe psihologie, sau pe jurnalism.In fine...Cand iti deschizi cabinetul particular sa-mi dai un mesaj cu adresa ca sa-ti fac o vizitalaughing

Chiar imi place ideea ta!

| johanna_7400 explică:

@ChrystalMeth - promit ca o sa te anuntbatting eyelashes
@Nicoleta - nu sunt stiinte sociale, si as prefera sa raman la filo happy
@miss bee - multumesc, in generala, am participat la diferite concursuri de poezii, am facut o gramada de discursuri. aodr sa citesc (literatura universala) si imi place sa scriu poezi, asta e ca lipsa de ocupatie ( cand nu am ce face :p )