| Mo_Anty_1996 a întrebat:

Ma pot angaja in armata ( am facut profesionala si 10 clase )?

32 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca ai ceva relatii poti, trebuie sa mai stii si sa te descurci.
Daca nu, licelul, bacul si minim 1.70 inaltime si ceva noroc!
Succes!

| Salontanul a răspuns (pentru ROB3RT89):

Aiurea! se poate cu 10 clase. Mai mult, scoala profesionala este considerata ca fiind studii medii echivalente liceului: http://bit.ly/2I2Fom4

| darrio2007 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Si va matura curtea.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde! Unii se ocupa de telefonie, altii de computere, altii de cabluri, etc. Sunt o gramada de specialitati in cadrul armei.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Ficare arma are greutatile ei. Aici greutatitile deriva din responsabilitati. Daca comunicatiile nu merg, e bai. La intendenta (cum zici tu. Acum se zice servicii) daca nu duci mancare, si munitie si aramament, si etc, iarasi e bai.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Pai tocmai aia este problema: vorbesc idiotii care nu stiu. Daca vadca un ofiter "sta" la birou, chiar cred ca nu face nimic. Eu am fost ofiter de comanda 16 ani si 11 ani am fost la birou. Plecam uneori si la ora 24 din noapte de cat lucru aveam si in armata nu se platesc orele suplimentare.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Exact! Asta spuneam si eu: acei soldati nu au habar cat lucreaza un ofiter.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, ca simplu soldat!
"Condițiile minime de recrutare sunt următoarele:
vârsta între 18 ani, împliniţi până la data începerii programului de instruire, şi cel mult 50 de ani, împliniţi până la data încheierii primului contract de angajare;
- absolvirea cel puţin a învăţământului general obligatoriu (10 clase) sau dovedirea absolvirii acestuia până la data începerii programului de instruire"
sursa: https://ziarulunirea.ro/......ti-418693/

Ultimile stiri despre angajarea in armata si salariile din 2018, gasesti aici:
https://www.realitatea.net/......38507.html

| mgtow a răspuns (pentru Violleta2022):

Multe traume cu wc si 10 clase pe aici. Sa stai bine cu conditia fizica conteaza atat

| Violleta2022 a răspuns:

Alte informatii directe, se pot obtine pe pagina lor de FB:
https://www.facebook.com/RecrutareMApN/posts/1419209984766205

| alina2k18 a răspuns:

Nu prea, trebuie bacu macar si dupa ceva scoala.
Altfel, poti doar ca muncitor in unitate militara, bucatar [ depinde ce profesionala facusi ], ingrijitor.

| Salontanul a răspuns (pentru alina2k18):

Nu da raspunsuri doar de dragul de a da! In armata se poate angaja ca SGP doar cu 10 clase.

| alina2k18 a răspuns (pentru Salontanul):

Nasol, eu credeam ca abia ia permis de conducere cu 10 clase dar se pare ca poate lucra si in Mapn cu 10 clase, marfa laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru alina2k18):

Da se poate, dar numai ca simplu soldat!
Adica, nu este pus sa gandeasca, doar sa execute, ceea ce gandesc ofiterii happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nimeni20192018 a răspuns (pentru alina2k18):

Ba desteapt-o nu eu am pus intrebarea dar pe mine mai enervat cumplit! Deci eu am tot Profesionala calificarea Padurar, domeniul Silvicultura! Nu sunt angajat pe domeniul Silvicului pentru ca nu imi place absolut deloc! Dar prin ce ai scris tu acolo ce vrei sa insinuezi ca cei cu 10 clase sunt Analfabeti si nu pot lucra ca simpli Soldati, nu pot face instructie, esti o nesimtita! Si pentru stiinta ta, ei supn ca se poate, dar in realitate nu se poate, deoarece nu te repartizeaza!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da te poti angaja, dar mai intai sa treci de probele de la admitere.

| xerxes1 a răspuns:

Din cate stiu este nevoie de liceu, dar cu criza asta de personal este posibil sa-ti permita sa-l faci la seral.

| Salontanul a răspuns (pentru xerxes1):

Nu. Trebuie doar 10 clase.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, poti atinge maximul de SGP (sergent gradat profesionist), cu acest grad poti iesi si in teatrele operaționale, acolo vei face bani, dar și viata ta va fi in pericol.

| darrio2007 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Cu 10 clase? Visezi.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru darrio2007):

SGP merge cu 10 clase, mai citeste.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu toti sunt nascuti pe vremea bunicii sa nu stie sa se descurce in ziua de azi.
Nu mai descuraja lumea!

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Nu. Este adevarat. Se poate cu 10 clase ca SGP. Doar la ministerul de interne nu se poate ca ei nu au SGP. http://bit.ly/2I2Fom4

| Nevroza a răspuns:

La spalat WC-uri in baza militara

Răspuns utilizator avertizat