| KhalaessiDM a întrebat:

Management sau Drept? Argumentati. happy

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Drept 100%. (parerea mea)
Acum depinde si ce iti place sa faci.
Sa-ti spun si de ce aleg dreptul:
Cu dreptul, vei invata care sunt drepturile tale si ale familiei tale (iti va folosi extrem de mult in viata)-atunci cand dai nas in nas cu institutiile, si cand ti se fac fel si fel de nedreptati- stii exact ce lege te apara.
E frumos sa studiezi, niste evenimente,petrecute in viata cuiva, in compania cuiva,,sa faci legaturi, sa tragi concluzii, sa investighezi, sa-ti folosesti din plin inteligenta, sa aperi.
Cu dreptul poti deveni, jurist, avocat,notar,si chiar judecator. Depinde si cat de departe vrei sa mergi, daca vrei sa faci si master, si doctorat sansele de reusita crescwinking
Management? ASE? -E plina tara de studenti ASE care fac management, marketing, relatii internationale, si alte denumiri pompoase, dar in realitate fac toti aceleasi lucruri. Macro si micro economie. si alte lucruri plictisitoare. Si in fine. cam in toate companiile, managerul este fiul fiica, sora, unchiul, fratele. Si in momentul de fata piata -e hiper -saturata. Numai in Iasi era o cladire intreaga de economisti dinastia ..si aveam un tantalau de coleg de camera care era la ASE la management sau marketing..si trecea clasa ca lebada.
Deci parerea mea : Uita de Management.
Facultatile adevarate, cu sanse de reusita in viata sunt:
1. Politehnica (toate profilurile).
2.Medicina (tot), farmacie, medicina dentara!
3.Agronomia, Horticultura, Zootehnia. Medicina veterinara
4. Geodezia (foarte foarte banoasa, si cu mari sanse de angajare!)
5.Artele -daca ai real talent
6. Sport daca ai real talent.

Restul facultatilor..sunt doar ca sa devii profesor la randul tau..si sa ramai profesor si sa mori profesor. (mate, fizica, chimie, biologie, geografie etc).
Dar uita de ASE -si alte chestii legate de economie. (decat daca esti foarte bogata si vrei sa stii cum sa manageriezi afacerile tale de miliarde).
Succes!

1 răspuns:
| BlueViP a răspuns:

Facultatile de management din ziua de azi sunt o pacaleala. Nu ajungi intr-o fuctie de manager decat dupa ce treci prin munca de jos. La drept se duc toti si profeseaza putini. Trebuie sa fi bun