| Alecsandra95 a întrebat:

Medicina sau Drept? happy - Argumentati.

6 răspunsuri:
| Bubble13 a răspuns:

As alege Dreptul deoarece imi place sa comunic cu oamenii, sa le aflu probleme si sa ii ajut. Tatal meu este avocat asa ca am putut vedea la el cum sta treaba, si sincer mie chiar imi place si ma caracterizeaza.Insa eu imi doresc ceva mai mult, respectiv sa devin judecatorhappy. Intr-un timp ma batea gandul sa dau la medicina, insa mie mi se pare ca in acest domeniu trebuie sa te dedici cu totul serviciului, familia, prietenii si timpul dedicat tie fiind destul de neglijate.Insa fiecare meserie este frumoasa in felul ei.

| Gabitzaa2000 a răspuns (pentru Bubble13):

Bubble13...nu totul se rezuma doar la timpul tau liber si la familie. Ca sa ai ceva in viata trebuie sa sacrifici altceva. Daca nu avansezi in ceea ce faci cum poti avea o cariera de succes? ..Crezi ca te ia cineva in strainatate daca iti neglijezi munca? Nu o spun cu rautate...dar asta e parerea mea. Multumesc.

| DedeeAndreea a răspuns:

Heei...Daca nu ma insel, se pare ca vrei sa faci o alegere in viata ta.In primul rand, depinde de ceea ce iti doresti tu, nu de ceea ce vrem noi.Eu am sa iti dau o parere:Optez pentru Drept, deoarece, de cand eram mica mi-am dorit sa fiu avocat.Pentru medicina trebuie sa ai curaj, sa stii sa tratezi pacientii, sa faci injectii..Eu sunt foarte miloasa si fricoasa, si nu as vrea niciodata sa devin medic.Deci,eu optez pentru Drept, deoarece este o meserie foarte frumoasa si o alegere excelenta pentru mine.Bafta! Sper sa faci ceea ce iti place in viata!

| antigoni a răspuns:

Dreptul. Pentru ca ai face mai multi bani (in cazul in care nu vrei sa emigrezi). Ai putea fi avocat, procuror sau de ce nu... judecator. Plus ca la medicina, daca nu esti expert, ai putea pune in pericol vieti si o greseala te-ar urmari toata viata.

| Anton_Elisa_Andreea_1993 a răspuns:

Buna...
Medicina si dreptul sunt doua domenii cam indepartate. In timp ce la medicina trebuie sa ai daruire pentru a-i vindeca pe oameni si mult curaj in cazul in care vrei sa devii chirurg de ex (se castiga cel mai bine), la drept e nevoie de mult tupeu, sa vorbesti mult sa fii impunator si totodata convingator, dar mai ales sa stii "sa faci legea". Ce vreau eu sa spun este ca pentru amandoua e nevoie de chemare. Ca sa fii bun in oricare din meseriile astea trebuieiti placa cu adevarat.

Pe de alta parte, ca sa vorbim in termeni practici, atat la medicina cat si la drept e mult de invatat asa ca trebuie sa te tii de treaba. Din cate stiu la amandoua se da examen de admitere si pentru care e bine sa te pregatesti din timp.
O alta chestie pe care trebuie sa o ai in vedere e ce vei face dupa ce termini facultatea; aici e mai greu cu dreptul fiindca ai nevoie de relatii si ceva bani ca sa intri in sistemul juridic (care dupa parerea mea e unul dintre cele mai corupte din Romania), asta daca nu vrei sa fii un "avocat fara procese".

Sper ca te-am ajutat cu ceva si iti doresc mult succes in alegerea ta. happy

| Gabitzaa2000 a răspuns:

Eu sincera sa fiu as da la medicina deoarece : daca dai la drept nu o sa ai multe cazur pe care s ale rezolvi. Sunr foarte multi avocati si pana o s ate faci cunoscut ca sa te aleaga lumea o sa dureze vreo 10 ani tongue...in schimb la medicina ai toate sansele sa-ti faci o cariera solida si sa pleci in strainatate. Sper ca ti-am fost de ajutor. papa