| Sixerius a întrebat:

Media generala de absolvire a gimnaziului este media cu care ai terminat clasa a9 sau media notelor de la examen

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania media generala de absolvire a gimnaziului este media suma mediilor cl.V-VIII impartita la 4.
Media de admitere in liceu este media ponderata a anilor de gimnaziu, in proportie de 20% plus media evaluarii nationale, in proportie de 80%.
Cl. a IX-a este deja prima clasa de liceu sau de scoala profesionala.

| Sixerius explică (pentru Ioandelasal):

Nu, acee este altceva
De exemplu media de admitere se calculeaza 0, 2× media notelor claselor V-IX +0, 8× media generala de absolvire a gimnaziului
Mie imi trebuie media generala de absolvire este : 1. nota cu care ai terminat clasa a 9 sau 2. media notelor de la examen

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sixerius):

Inseamna ca tu nu esti din Romania, aici este asa cum am spus eu si in Romania gimnaziul nu tine 9 clase.

| Sixerius explică (pentru Ioandelasal):

Nu
Eu sunt din RM