| pinksweetloverr a întrebat:

Merita să te faci profesor in Romania? Iau in considerare să ma duc la facultate de matematica si să devin profesor si poate chiar inspector. A doua varianta este să ma duc la facultatea de medicina dentară, sperând ca e mai putin de invatat decat la cea generala sau militară. O a 3 a varianta e să ma duc la facultatea de biologie si să devin profesor sau mai iau in considerare să devin educatoare. Merita să lucrezi in învățământ, considerând ca ajungi inspector sau director adjunct? Sau medicina e o varianta mai bună?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Merita să lucrezi in învățământ, considerând ca ajungi inspector? "

puțin probabil să se intâmple asta!

Totuși, n-am ințeles, de ce doar adjunct?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicina este o variantă mai grea.

| LordCristobal a răspuns:

Eu zic că merită.
Având în vedere că salariile sunt mari plus că ai o vacanta de vara in fiecare an.Ca și profesor nu faci munca fizica, lucrezi într-un mediu curat.
Eu zic sa mergi la mate sau biologie și să te faci profesor.
Poate în medicina sunt bani multi dar medicina e o facultate foarte grea și durează și mult, cinci sau șase ani.Pe când o facultate de mate sau bio durează trei sau patru ani.
Sa fii profesor e mult mai confortabil decat sa fii medic unde și o mică greseala poate afecta viața pacientului tau și chiar cariera ta.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Medicină. Clar.
Ca profesor, Vei lucra cu copii 'fără venit' obligați și neinteresați de scoaală
Ca medic. Vei pune zambetul pe guriță celor 'cu venit' și care vor aprecia servicile tale.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Dar tu ce visezi să fii? Ce voiai să te faci când crești mare, atunci când erai mică? De ce nu te duci unde înveți profesia care ți-ar plăcea sau te-ar pasiona? De ce îți alegi viitorul și o carieră de 30 de ani în funcție de următorii 4 ani? Dacă te duci la matematică, facultate grea, ieși profesoară, după 2-3 ani de predat îți urăști viața, ce o să faci? O să te gândești "Bă ce fraieră am fost, în loc să mă duc la Stomatologie și să învăț mai mult 5 ani, m-am dus la mate și acum mă ratez în liceul ăsta"…
Asta e o alegere care se face cu sufletul, în funcție de visele pe care le ai, de dorința de a face o meserie care îți va plăcea, nu în funcție de câte cursuri ai pe semestru și iluzia unui post birocratic.

| MorcovMajestic a răspuns:

Mai bine dentist

| Roger645 a răspuns:

Mai depinde si la ce ai chemare, nu doar banii. Banii cantaresc mai mult in tinerete cand multi nu prea ii au/ nu stiu cum sa ii obtina/ nu au rabdare etc. Adica eu as prefera sa fac ceva care imi place/ e aproape cu salariu mai mic decat sa lucrez in sila/ mediu stresant/ toxic etc cu salariu mai mare.