| RAY a întrebat:

Meseria de reparați in domeniul reparați electronice e de viitor?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca poti, as zice ca da. Daca ramai pe reparatii e bine sa ajungi intr-un service mare care face garantii. Ca independent va fi din ce in ce mai dificil, trebuie sa ai o baza de clienti enorma ca sa ai tot timpul de lucru si chiar si asa castigurile nu se ridica la inaltimea eforturilor.

15 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

NU. Am facut asta peste 20 de ani si m-am lasat. Electronicele actuale se strica foarte rar, uzura morala in general intervine inaintea celei fizice in plus tehnologia cu care sunt realizate nu e deloc prietenoasa cu depanatorii. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca preturile aparaturii scad constant iar componente ori nu se gasesc ori sunt mai scumpe decat fac. Piata te impinge sa iei tarife mici (ca altfel nu repara nimeni nimic), clienti sunt foarte putini, trebuie sa investesti constant in scule/aparatura si informatie tehnica ca apar mereu tehnologii noi. In final ajungi sa castigi mult prea putin fata de efortul depus. E o meserie pe cale de disparitie, intrati in orice atelier de reparatii si nu prea o sa vedeti tineri pe acolo. In tarile din vest meseria e practic disparuta de 10-15 ani deja, inca din 1992 cand m-am apucat mi-a spus cineva care traia in Germania ca e o chestie moarta, a avut dreptate. In Romania a rezistat mai mult pentru ca romanii erau saraci, acum si la noi majoritatea isi permit sa schimbe un aparat care si-a trait traiul.
Poti sa o practici la nivel de hobby, din pasiune, pentru prieteni si cunoscuti dar pe langa alt loc de munca care sa-ti ofere un venit sigur si constant.

| RAY explică (pentru andreia67):

Sa stii ca ai dreptate, fata de anii trecuti tot mai prost merge, atunci ce sa fac? momentan repar pc, laptop chesti de astea

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Mie cu exceptia unui smartphone Eboda care nu mai "vedea" SIM2 nu mi s-a stricat niciun telefon mobil in 18 ani. Si am avut destule. La PC-uri pica sursele ieftine dar alea nu ai ce repara la ele, mai sigur le schimbi cu totul. Dar nici PC-uri nu mai sunt atatea, e vremea laptopurilor si tabletelor. Dar nici astea nu se prea strica daca ai grija de ele. Cat despre televizoare in 17 ani am schimbat 3, unul singur (un CRT luat nou in 2000) s-a stricat o singura data, au trebuit refacute niste lipituri. L-am dat dupa 7 ani perfect functional. LCD-ul actual il am din aprilie 2011 si merge ca in prima zi. Are sigiliul pe el, nici macar de curiozitate nu l-am desfacut. Asa ca la ritmul asta stai si te uiti dupa clienti.

| RAY explică (pentru andreia67):

Ai dreptate, sa merg pe software?

| RAY explică (pentru andreia67):

Ai foarte mare dreptate

| RAY explică (pentru andreia67):

Tu stai in Germania?

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Nuuu, in Bucuresti de cand ma stiu.

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Daca poti, as zice ca da. Daca ramai pe reparatii e bine sa ajungi intr-un service mare care face garantii. Ca independent va fi din ce in ce mai dificil, trebuie sa ai o baza de clienti enorma ca sa ai tot timpul de lucru si chiar si asa castigurile nu se ridica la inaltimea eforturilor.

| BuLaNNNeL a răspuns:

La cum evolueaza tehnologia, astia vor fi noii bancheri rolling on the floor

| robby212 a răspuns:

Nu, se merge pe uniformizare.
Prea puțină se mai repară, acum se înlocuiește. Vorba vine acum, în occident se întâmplă de ceva vreme, la noi a mai ținut puțin.
Dacă te interesează poți să faci altceva pe domeniul electronic(chiar orice altceva, proiectare, automatică, programare dacă ești bun, etc), poți câștiga bine. Însă să repari câte un radio sau un televizor, nu cred că e o idee foarte bună.

| RAY explică (pentru robby212):

Nu asa ceva, reparati pc, desktop, tablete, smartphone ce am invatat la facultate

| Vanishgold a răspuns:

De obicei ce conține energie are viitor, însă nu când e vorba de reparații, pentru că tot ce se face acum, se face ca să țină până la următoarea actualizare nici de cum pe o perioadă îndelungată și sa suporte reparații.

| bystefu a răspuns:

Tot ce include tehnologie e de viitor.

| andreia67 a răspuns (pentru bystefu):

Cercetarea/dezvoltarea/proiectarea/fabricatia DA, reparatiile NU. Sunt gandite ca sa tina suficient de mult fara sa se strice dar nu sunt gandite sa fie reparate.

| SüßesHäschen a răspuns:

Pot spune ca Da, in lumea de azi oriunde te-ai uita vezi doar electronice si ele normal ca se mai strica.

| Valentin_Valentin_1981 a răspuns:

Sant de viitor reparatiile in electronica! Nu includ doar reparatia ci si calibrare etalonare testarea plus tunarea echipamentelor electronice