| Joker3134 a întrebat:

Meseriile unde nu se cere bacul sau studii superioare sau postliceale sunt meserii unde își bate lumea joc de tine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meseriile unda stai la banda si ai o norma de facut-acolo isi bat joc de tine.
Acolo unde lucrezi pe minimul pe economie-acolo isi bat joc de tine.
Acolo unde esti injurat de toti incultii si facut cu ou si cu otet de sefi - acolo isi bat joc de tine
Cam la toate meseriile astea nu iti cer decat 10 clase. Daca nu ai ceva scoala peste bac---vei fi carpa sefilor si a colegilor care sunt mai vechi in firma. Nu ai carte, nu ai parte! Nu esti respectat. Nu ca daca ai carte ai fi cine stie ce respectat dar fara nimic in domeniul studiilor esti chiar vai de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Stiu electricieni auto foarte buni, nu au decat vreo 10 clase. Ca soldat/gradat profesionist iti trebuie liceul dar nu se cere neaparat diploma de bac. La soldati trebuie sa ai inaltimea si sanatatea tun. Dai probe fizice si probe medicale de care nu treci daca nu esti ok.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Soldat: daca recruteaza in armata si te potrivesti criteriilor medicale s i iti place...ii fain dar te poti intoarce in patru scanduri dupa cum s-au intors multi trimisi in zonele de conflict.
Maistru: la fel ca la soldat, daca iti place si te potrivesti e ok.
Electrician: merita sa faci facultate, ai mult mai multe cunostinte, esti foarte bine platit ca inginer. Multi merg de lucreaza prin strainatate ca ingineri si sunt foarte bine platiti. Ca electrician simplu fara studii salariul e mai mic dar daca esti bun si ai experienta te poti angaja pe posturi destul de bune.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu esti obligat dar cei care au mers...au castig gras, nu degeaba. Nu stiu daca merita riscul. Si daca nu te mai intorci tot e ceva, te fac erou de razboi si te intainteaza in grad post mortem.