| Dracoola a întrebat:

Nu inteleg de ce in COR, adica in Clasificarea ocupatiilor din Romania, o serie de meserii ca editor imagine si cameraman sunt trecute la nivelul 3 ca pregatire, adica studii medii si postliceale, cata vreme dupa ce termini un Atf le poti profesa, de asemenea ele se studiaza si pe baza de master pentru editor imagine atat la ATF cat si la Jurnalism( unul dintre posibile joburi pe care le poti avea mentionate pe site-ul Universitatii Bucuresti in cadrul unuia dintre masterele la Jurnalism ). Mentionez ca am lucrat ca editor imagine si ca am avut studii superioare si ca marea majoritate a editorilor imagine din Romania au studii superioare. Inteleg ca jobul nu ar necesita obligatoriu studii superioare dar de vreme ce se fac si studii superioare atat pentru cameraman cat si pentru editor imagine ar trebui sa aiba si varianta cu studii superioare. Poate nu ma pricep eu sa citsc in COR ata de bine... Ori Cor-ul o fi depasit de realitate.

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Jobul nu necesita neaparat studii superioare pentru a fi cameraman sau editor imagine.

La fel poti sa spui ca ai facut doctoratul in filosofie iar cei mai multi maturatori sunt filosofi. Ceea ce inseamna ca a fi maturator inseamna a avea studii universitare.

E un pic cam tras de par exemplu, dar e doar pentru a intelege.

| Dracoola explică (pentru cristimihailov):

Pai sunt de acord ca nu e obligatoriu sa ai studii superioare pentru aceste joburi dar totusi se pot face studii superioare pentru ele de catre cei interesati, normal.

| cristimihailov a răspuns (pentru Dracoola):

Da, dar atunci se schimba incadrarea.

| Dracoola explică (pentru cristimihailov):

Merci, acum inteleg.

| SERIALS a răspuns:

Unde gasesc informatia asta?