| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Momentan sunt in clasa 11 profil tehnic mecanica auto iar la anul dau bacul, invat destul de binisor gen as putea lua bacul nu sunt chiar asa de prost.
Si dupa ce termin liceul nu stiu ce sa fac sa ma angajez sau sa ma duc la facultate.
Problema este ca locuiesc cu mama si cu sora si mama are salariu de 1500 lei pe luna si cel mai apropiat oras mare, care are Universitati este la 60 km distanta. Si daca ne ducem amandoi la facultate nu avem cum sa ne intretina parintii, gen ar trebui sa si muncim si pana terminam facultatea vom fi saraci in continuare.
Si de aceea nu stiu daca merita sa mai fac si o facultate, dupa ce iau bacul sau sa ma angajez si sa scap de saracie sau sa lucrez un an iar apoi sa fac facultatea.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă-le pe ambele deodată - job și studii, n-ai fi primul!

| DanaDaniellllla a răspuns:

Ai posibilitatea sa stai la cămin și ai posibilitatea să primești bursă socială ( 640 Ron lună), cât și bursa de performanță ( 740 sau 840/ ron lună)- ambele burse se pot cumula. Transportul feroviar și local este gratuit. Poți lucra și în weekend la promoții, chestionare, pliante, magazine etc. Nu este necesar ca părinții să vă întrețină. Poți să te întreții singur.