| anonim_4396 a întrebat:

Munca de acasa - pro sau contra?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si pro si contra.
Pro ca e mediul tau, e relaxant, gestionezi timpul cum vrei, n-ai risc sa ai colegi naspa si nici cu sefii (Daca e cazul) nu ai prea mult contact
Contra ca esti prea singur, nu mai e socializarea de la munca care e binevenita sa mai scapi de stres, n-ai pe cine sa rogi sa te ajute, si avand programul tau poti fi poate delasator si sa te lungesti cu ce ai de facut

| Sn4k3 a răspuns:

Ce ar fi contra laughing?

| Holiday a răspuns (pentru Sn4k3):

Contra ar fi faptul ca te izolezi, nu ai colegi cu care sa mai schimbi o vorba, sa iesi intr-un bar, etc. Practic nu prea ai ocazia sa cunosti alte persoane. Iar daca nici dinainte nu ai prieteni, situatia e nasoala.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu neaparat, eu mai lucrez de acasa si imi permit sa plec o ora sa iau pranzul cu cineva si sa dau o tura prin parc la intoarcere. Daca chiar n-ai pe nimeni e mai greu, da.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Holiday):

Daca lucrezi de acasa nu inseamna ca nu ai prieteni, timp sa iesi, nu ai viata sociala si nici ca lucrezi non stop. Depinde de locul de munca.

| SkyPilot a răspuns:

Mai mult pro. Castig 1.5 ore/zi in cazul meu. Am scule mai bune acasa (lucrez in IT). Am biroul meu si scaunul meu setat pentru spinarea mea. Productivitatea imi este mai mare cu aproximativ 30%. Nu ma deranjeaza nimeni din 10 in 10 minute sa imi puna o intrebare. Sunt meetinguri mai putine si doar cele esentiale. Daca mi-e foame sau sete, am tot ce vreau. Ma duc la buda mea, nu la una care cine stie cum e.
Pe de alta parte familia trebuie sa inteleaga ca daca usa e inchisa, nu au ce cauta acolo. Nu vin copiii pentru una sau alta.

| J0B0MAT a răspuns:

Pro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pro - daca esti o persoana disciplinata. Daca esti genul care procrastineaza nu recomand, pentru ca statul in pat pana la 11 pare tentant, dar e o mare greseala. Lucratul de acasa de multe ori presupune mai mult de 8 ore de munca. Eu lucrez tot de la 8, dupa un program. Ca-mi permit sa trag mai mult de o cafea dimineata, de un pranz, de o plimbare pana incolo si incoace fara sa ma bazaie nimeni e altceva. Mi se pare o munca ideala pentru o persoana introvertita.

| PinkFlowers a răspuns:

Pro, stim cu totii ce beneficii are munca de acasa, nu ai sef de suportat, colegi morocanosi si multe altele deci nu as putea fi contra.

| DespinaPopescu a răspuns:

Hello! Depinde foarte mult de tine, de cât de organizat ești, dacă reușești să-ți faci treaba în timp util și să nu depășești termenele limită. Tot mai multe companii pun la dispoziție acest beneficiu. Eu am aflat mai multe de aici: https://cariera.ejobs.ro/ce-e-important-sa-stii-despre-munca-la-domiciliu/! Vezi poate te ajută!

| DespinaPopescu a răspuns:

Hello! Munca remote are si avantaje si dezavantaje. E important să ti se potrivească, sa fii eficient si motivat. Si eu lucrez de acasa de multa vreme, cred ca de 2-3 luni. La inceput, recunosc, ca a fost mai greu, insa apoi te obisnuiesti. Vezi mai multe informatii despre munca de acasa aici: https://cariera.ejobs.ro/remote-ghidul-angajatului/!