| EnvyU a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, sa fac rost de bani si sa plec la prietenul meu in Anglia si sa ma angajez acolo sau sa raman aici sa incerc ceva in Romania? Tinand cont de faptul ca nu am experienta sau pregatire, dar acolo nu ai nevoie.
Voi ce ati face?

Răspuns Câştigător
| lucaplesea a răspuns:

Sincer eu as pleca in Anglia deoarece tara asta e la pamant, nu poti sa faci bani din nimic si chiar daca faci bani faci acolo 300 euro si gata pe luna.

4 răspunsuri:
| anamary a răspuns:

E treaba ta ce faci. Vrei parerea mea? Nici in Anglia nu sunt caini cu covrigi in coada? Ca ce vrei sa te angajezi in Anglia? Vanzator? Om de serviciu? Paznic? Toate astea te poti angaja fara pregatire si in Romania.
Ok...sa zicem ca pleci. Ajungi acolo si iti gasesti de munca. Primul salariu: 300 de lire pe saptamana. Adica cam... 1200 de lire pe luna. Mult? Putin? Pai hai sa facem un calcul. O lira valoreaza aproximativ 6 lei. Deci 1200 lire pe luna=7200 lei pe luna.
7200 LEI PE LUNA! WOOOOW! CE SALARIU MARE!

DAAAAAAAAR STAI ASAAAAAA!
Ca si preturile in Anglia sunt mai mari decat cele din Romania! De cate ori mai mari? DE SASE ORI!
O paine costa o lira=6 lei.
O bere 2 lire=12 lei.

Deci totul sta in cursul valutar. Poate castigi tu de sase ori mai mult in Anglia dar si cheltuielile sunt de sase ori mai mari acolo.

Poate ai in orasul tau oameni care au plecat in Anglia sa munceasca si apoi la vara vin acasa si cu banii starnsi isi fac o casa in orasul natal.Pai uite cum sta treaba:oamenii aia cat sunt la munca in Anglia fac economii drastice-isi iau din mancarea de la gura ca sa mai economiseasca niste lire. Renuntand la mancare sau la confortul unei locuinte decente, faci economii. Iar apoi oamenii vin in tara si isi aduc econoiile adunate in Anglia. Economii in lire. Dar acele economii valoreaza de sase ori mai mult in lei. Si isi permit sa traiasca o viata de lux in omania dar ei saracii se mint singuri ca muncesc pe branci in Anglia in conditii mizere.

Anglia este intr-adevar o tara mult mai dezvoltata ca noi, dar din cauza cursului valutar, cheltuielile in Anglia vor fi de sase ori mai mari decat cele din Romania. Adica daca in Anglia ai un salariu de 1200 de lire, este ca si cum ai avea un salariu de 1200 de lei in Romania.

Consider ca Anglia reprezinta o oportunitate pentru cei care vor sa studieze foarte aprofundat un anumit domeniu de specialitate: cum ar fi medicina, IT, ingineie, aeronautica, etc pentru ca facultatile lor au o aparatura mult mai dezvoltata decat a noastra. Insa sa nu crezi ca daca nu ai studii, nu ai nimic te vei simti extraordinat in Anglia. Englezii nu te vor astepta la granita sa-ti spuna: Bun venit la noi romanule! Ce bine ca ai venit!
Daca Anglia chiar ar reprezenta o tara in care oricine poate reusi, toata lumea s-ar duce acolo si nu ar mai ramane nimeni in Romania sau in alte tari.

| EnvyU explică (pentru anamary):

Chestia este ca eu nu ma duc acolo sa economisesc ca sa vin aici, Ma duc acolo ca sa raman acolo, sa fac o scoala, o pregatire, sa traiesc acolo, fie ca o sa muncesc pe branci, nu intentionez sa lucrez doar intr-un loc doar pe 1000 de lire. Vreau sa fie gen un nou inceput, fiind si tanar, nu fumez, nu beau, nu imi place sa merg in puburi, nu mananc mult. Eu zic ca in maxim 10 ani voi ajunge sa ma stabilesc linistit. Apropo, esti de mult acolo?

| anamary a răspuns (pentru EnvyU):

Ok...acum am inteles.Am crezut ca vrei sa pleci in Anglia din cauza ca credeai ca ai un salariu mult mai mare ca in Romania si voiam sa iti explic ca si cheltuielile vor fi mult mai mari din cauza cursului valutar. Asa cum am spus, si eu consider ca facultatile din Anglia sunt mai bine dotate decat cele din Romania, deci daca vrei sa faci cursuri de calificare, o scoala, o facultate, bravo tie, ai ales o tara plina de oportunitati.
Iti urez succes!

| 24082000 a răspuns:

Eu as zice sa te duci la prietenul tau in Anglia pentru ca in alte tari se plateste mai bine, salariile sunt mai mari! happy