| Gego a întrebat:

Nu știu ce să mai fac cu viața mea, simt că o iau razna! Trăiesc un coșmar! Parcă îmi vine să mă sinucid. Nu am fost lăsat de părinți să-mi urmez o carieră sau o meserie pe care as fi vrut-o eu, mi-as fi dorit să lucrez în domeniul ingineriei - tehnologiei, stiinței, astro-fizicii, mecanicii, însă am fost fost obligat de mamă să fac facultatea de drept, promițându-mi că e un domeniu în care se intră ușor, se câștigă bine, ea fiind de asemenea avocată. Am terminat facultatea în 2019, apoi masterul în 2020. Am fost la 9 examene până acum în diferite profesori - inm-magistratură, avocatură, scoala națională de grefieri, însă nu am reușit la niciuna, am stat 7 ani de zile să învăț ca un tocilar, în fiecare zi, uneori câte 7 sau 8 ore pe zi, de 7 ani nu am avut o viață normală deloc, bani cheltuiți pe cărți, tratate. Eu nu am o memorie prea bună și în domeniul dreptului trebuie să înveți totul pe de rost, fiecare cuvânt, mii și sute de pagini. Am ajuns la 26 să fiu ultimul ratat, fără nici cea mai mică realizare, nu am bani să-mi cumpăr niciun lucru pe care mi-l doresc. Plus că în ultimul timp luam ceartă de la maicămea să stau să citesc, deși când citesc la drept îmi vine scârbă, nu mai suport. Drept e un domeniu de nu-mi place deloc, Domeniul juridic mi se pare un domeniu infect, plin de corupție, șpăgi, păcăleli, oamenii care își pierd umanitatea.
După ultimul examen de a avut loc duminică pentru școala grefieri am simțit că nu mai pot să suport deloc.
Când le zic părinților că nu mai vrea acest domeniu, devin nervoși, fac crize de isterie, nu-i pot contrazice, ca niște copii răsfățați care au fost învățați să nu li se refuze nimic, îmi zic că nu vor să-i fac de rușine și să lucrez ca șofer sau ca vânzător la vreun magazin etc, că sunt prost, că-s handicapat și că n-am ce face trebuie să stau să învăț, că ei vor ca eu să intru în magistratură. (sunt niște oameni foarte vulcanici)
Ce mă sfătuiți să fac? Cum să-i conving să mă lase să fac ce vreau eu?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai invatat DREPT, atunci trebuie sa stii ca, fiind major ai dreptul sa decizi TU ce- si cum sa faci cu viata ta.

Nimeni nu te opreste sa faci inca o facultate, in domeniul care-ti place!
Cu doua facultati terminate poti candida pentru posturi "nisa", cum sunt cele de conducere la firme mari (evident, dupa cativa ani de experienta practica).
De asemenea, iti poti face tu o firma proprie in care sa faci ceea ce iti place si stii sa faci mai bine.

| Violleta2022 a răspuns:

La 26 de ani esti suficient de mare sa iti iei destinul in maini!
Gata, nu-ti mai acuza parintii pentru incapacitataea ta de a realiza ceva in viata!
Ia-ti de munca ca nu-i rusine sa muncesti nici la maturat strada, dar sa stai puturos acasa, pe spatele parintilor, este rusinos.
La 26 de ani nu exista "sa ma lase parintii" ca nu esti handicapat sa fii sub tutelea lor.
Nu mai spune asta niciodata, nimanui, ca te faci tu de rusine dar si parintii, ca toti vor ajunge sa se intrebe daca nu esti retardat mental, odata ce inca ceri voie la parinti, cand un om normal ar trebui sa fie capabil sa decida SINGUR pentru viata lui, inca de la 18 ani.

| andreidmbm a răspuns (pentru Violleta2022):

Bai femeie, esti intreaga la minte?! Tu ai citit ce a scris baiatul asta? Nu mai raspunde mult si prost la fiecare intrebare, nu de alta, dar te caracterizeaza deja.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreidmbm):

Daca esti incapabil sa intelegi ce am raspuns altcuiva, vezi-ti de drum si plimba ursul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, nu. Are dreptate.
Si nu e prima data cand faci asta.
In general cand doi iti zic ca esti beat, te duci si te culci.

| Lioana a răspuns:

Esti adult. Poti face ce vrei. Oricat ar fi de insistenti parintii tai, tu poti sa fii ferm si sa-ti impui punctul de vedere, sa faci ce-ti place cu adevărat. Spune-le: "Am incercat varianta voastră si nu a mers. De acum incolo am sa o incerc pe a mea."

| Nirvanaaa a răspuns:

Mergi pe ce vrei tu. Ia-ti un job ca sa poti sa te intretii si fa o a doua facultate.
Discuta cu părinții, fii tu persoana aia calma și explica-le ca dacă dreptul era pentru tine acum aveai un job. Ciudata abordare, eu știam ca la drept sunt locuri foarte putine și multi candidați după absolvire, ei nu știau asta mai ales ca sunt în domeniu?
Ai 26 de ani ești inca tânăr. Da anul asta la facultate și fă-te inginer. Cu cât trece timpul cu atât vei regreta mai mult ca nu te-ai reprofilat la timp.

| Gego explică (pentru Nirvanaaa):

Facultate nu cred că es mai putea face, poate să fac un ala ff și să și lucrez în același timp, să recuperez matematica, fizica pe care le-am cam uitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea ca problema sa fie si la tine, adica o anumita vulnerabilitate pe care o ai si de care ei se folosesc.

Daca e vorba de bani, gen o alta facultate, daca ai nevoie de bani ca sa faci ce vrei tu, e mai greu. Dar chiar si asa, poti munci si iti poti strange tu.

Daca pentru a face ce vrei nu e nevoie de bani, gen sa muncesti doar o munca necalificata, e ok. Nu te stresa. Incearca sa aplici singur la un job, fara sa stie ei si cand ai obtinut jobul te duci si incepi sa lucrezi si gata.

Totusi imi e neclara o chestie. Ceea ce fac ei, e strict verbal sau ar fi capabili si, de exemplu, sa te incuie in casa?

| Gego explică (pentru anonim_4396):

Din păcate, părinții mei sunt nițte oameni care nu pot să-i contrazic, devin foarte nervosi, aruncă, sparg lucruri, sunt foarte vulcanici / violenți, și asa fac cu orice persoană mai slabă.

| DEADON a răspuns:

Salut. Fix in aceeasi pozitie sunt si eu, in sensul ca nu m-am ales cu nimic si nu-mi permit cam nimic la 20 de ani deja! Eu am ales sa nu aplic la facultate vazand ''beneficiile'' fratelui meu care a terminat una. Daca parintii tai au vrut ca si tu sa profesezi in munca pe care o au ei, cred ca aici intervine egoul acela, sa se laude vecinilor cu tine ca profesezi, c-ai terminat o facultate s-a.m.d. Nu stiu daca sunt in masura sa-ti dau un sfat anume, deoarece intre mine si tine, diferenta este facultatea pe care ai terminat-o, dar cred ca cel mai important ar fi sa faci ceea ce-ti place, indiferent daca vor fi ei de acord sau nu, pana la urma e inclinatia ta, alegerea ta si depinde de tine, nu de ei!

| Sorinelz1 a răspuns:

Fii bărbat mano!

Ai, mai scris despre asta cred, fii țeapăn și alege pentru tine!

Dacă stai la cheremul altora, nu vei ajunge nimic.

Fii strașnic spuneți punctul de vedere cu respect și aplica ce ai de gând.

Simplu ca bună ziua!

Impune-te.

De altfel, cum.te va urma o femeie în viata asta dacă tu ești "moale"?

Teapãn și înainte.

Pace.