Întrebare recomandată | Marrythenight a întrebat:

Pareri despre facultatea de jurnalism? si despre cea de drept? cu care din ele e mai usor sa pleci afara? multumesc, sarbatori fericite!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu iti alegi o facultate drept bilet de plecare? orice job cu salariu decent, iti da sansa sa pleci unde vrei tu. Ok, presupun ca asta te motiveaza sa mergi la facultate. In jurnalism, ca sa reusesti, trebuie sa fii pasionat de scris, trebuie sa fii perseverent si flexibil, gata de plecare oriunde fiindca esti trimis sa acoperi locuri. Cand ai avansat, clar vei avea un salariu mai mare si iti vei permite sa te realizezi in alte tari. La drept, va trebui sa inveti mult dar te alegi cu o profesie care-ti deschide mai multe usi, deci probabil daca reusesti dupa ce ai terminat facultatea, ca munca nu-ti va bate la usa, poti sa te duci in orice tara vrei inclusiv cele care-ti cer viza. Dar tine minte, job-ul asta este foarte competitiv si cei mai buni dintre cei mai buni reusesc.
Normal, orice facultate ai alege, trebuie sa-ti cauti de munca in acea profesie despre care ai invatat si sa nu ajungi vanzator la electronice cu dreptul terminat.

| Marrythenight explică (pentru anonim_4396):

Nu aleg facultatea drept bilet de plecare laughing vreau sa plec deoarece nu imi place Romania, vreau sa stau altundeva happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marrythenight):

In Europa, pleci oriunde ca nu ti se cere viza si nici juma' de milion de dolari in cont. Daca esti descurcaret, iti gasesti un job decent si cu liceul terminat, mai ales cand n-ai responsabilitati mari - copiii. Dupa aceea, poti sa pleci in Canada, America, Australia sau undeva prin estul Asiei (presupun ca vrei civilizatie si societate cu mentalitate mai deschisa). Facultatea, este doar atunci cand ai un dream job si ea e singura optiune prin care poti sa-ti indeplinesti visul, sau, doar vrei sa-ti construiesti viitorul pe baza scolii, altfel, e posibil sa nu-ti faca placere si iti va fi mai greu.

| Marrythenight explică (pentru anonim_4396):

Ok, mersi mult. M-ai ajutat muult, sarbatori fericite!

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

De curiozitate...ai intalnit vreun absolvent de drept din Romania care a plecat in afara si profeseaza in domeniu? In conceptia ta, cam ce inveti la drept? Nu legea romana? Ce sa faci in afara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Invata ce-i bar exam. Dupa aceea vino inapoi si discutam.

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Putem discuta si acum. Iti zic din start ca spui prostii. La drept studiezi reglementarile din Romania, sistemul de drept romanesc. Dupa capul tau, ce sanse ai sa lucrezi in afara, in domeniu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Eh daca nu stii cum este in afara si nu vrei sa inveti, ramai ignoranta, e clar ca vrei doar sa te contrazici asa de-an lula.
Sunt doua optiuni, faci liceul in Ro si pleci in alta tara sa faci facultatea, sau faci facultatea si in alta tara iei bar exam-ul. E posibil, si nu-i dupa capul meu. Sunt sisteme diferite in alte tari, nu ajungi avocat ca doar ai terminat dreptul./

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ti-am zis eu, ce raspunzi tu...ti-am spus ca atat timp cat esti absolvent de drept in Romania (cam ce ar vrea sa devina autoarea intrebarii), nu ai ce sa faci in afara..Nici invers, daca faci dreptul la Harvard, nu poti profesa in Romania.

10 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Ambele sunt folositoare, eu cred ca se gasesc mult mai usor posturi pe facultatea de jurnalism in strainatate decat cea de drept.
Insa tu alegi, conteaza ce iti place mai mult.
Craciun fericit! :*

| Marrythenight explică (pentru Latinmoon):

Ok, multumesc! craciun fericit happy