| Scarabeul a întrebat:

Pe ce materii de la liceu trebuie sa ma axez pentru a deveni un politist.si cu ce nota se intra si la ce facultate? sunt din constanta

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Română, istorie și limbă străină. Nu uita că și probele sportive sunt de trecut, acestea sunt primele și sunt și eliminatorii.
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| Sadop a răspuns:

În România există 3 instituţii care pregătesc poliţişti. Academia de Poliţie din Bucureşti ( în cadrul căreia sunt 3 facultăţi : Faucltatea de Poliţie, Facultarea de Pompieri şi Arhivistică ). care durează 3 sau 4 ani ( depinde de specializare ) şi ieşi cu gradul de ofiţer şi Şcolile de Agenţi de la Câmpina şi Cluj care durează 2 ani şi ieşi cu gradul de Subofiţer.
Examenul de admitere constă într-o vizită medicală, examinare pshiologică, interviu, probe sportive ( viteză, rezistenţă şi aruncarea mingii medicinale ) şi teste la română, istorie şi o limbă străină.
Dacă mai ai întrebări, le aştept!
Baftă!

| Scarabeul explică (pentru Sadop):

De ce si o limba straina?

| Sadop a răspuns (pentru Scarabeul):

Pentru că în ziua de azi peste tot se cere o limbă străină, mai ales engleza, germana sau franceza ( din ele poţi alege şi la Academie pentru admitere ).
Cu atât mai mult unui poliţist îi este folositor să ştie o limbă străină.
De exemplu, opreşti pe cineva în trafic ( să spunem că lucrezi la Rutieră ) sau eşti trimis să audiezi martorul unei crime, iar acesta nu ştie limba română. Ce faci? Normal că vorbeşti cu el în engleză, de exemplu.

| LuciMixx a răspuns:

Cum a spus si cineva mai sus dai la romana, istorie si limba straina. Poti sa te duci la Acadeamia de Politie din Bucuresti, acolo se intra putin mai greu dar daca inveti e binehappy, la Campina poti sa mergi si acolo trebuie sa dai examen( romana, istorie, limba straina) si in functie de notele luate de totii elevii se face un clasament(poate trebuie si media de la bac nu stiu trebuie sa te uiti la ei pe site).