| Janaaaa11 a întrebat:

Pentru a ajunge la facultatea de inginerie pe ce materii trebuie sa te axezi? Mai apoi ca și inginer constructor ce materii faci, gen cele mai importante?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. matematica si fizica, daca esti la liceu teoretic

matematica, fizica si desen tehnic, daca esti la liceu tehnic

2. mecanica (statica si dinamica, despartite), rezistenta materialelor, desen tehnic, matematica, fizica, vibratii, geologie,
si o sa aprofundati betonul, metalul si fundatiile separat

| Janaaaa11 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La facultatea de constructii, faci mulat matematica, fizica, rezistenta materialelor, geometrie in spatiu samd.

| Tian44 a răspuns:

Matematica, fizica e baza, la facultate o sa faci acestea 2 in mod constant + desen tehnic si in functie de ce domeniu de inginerie vrei, asa materii o sa ai. Gen electrotehnica, hidraulica, termotehnica etc.

| Janaaaa11 explică (pentru Tian44):

Mulțumesc, îmi pare rău că nu mai pot da o funditasad

| Tian44 a răspuns (pentru Janaaaa11):

Imi e tot una. ma plictisesc si de asta raspund la intrebari laughing