| Bogdy4Boss a întrebat:

am luat examenul de bacalaureat si as vrea sa ma duc la o facultate la Bucuresti, acum intreb si eu cunoscatorii, la ce facultate sa ma duc si cum decurg acei 4 ani, ce trebuie sa faci si la ce materii?
Eu magandeam la facultatea de inginer constructor sau inginer agronom dar nu am reusit sa gasesc detalii despre aceste facultati. Va rog, orice informatie este bine venita dar sa aveti idei fixe!

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Se referea la care facultate avand in vedere a ce vrea el sa devina.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa iti alegi tu viitorul dupa ce spun unii pe net?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei informatii de la persoane care sa aiba idei fixe, mai mult ca sigur nu stii ce sunt alea 'idei fixe'.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Vrei sa-ti spuna altii ce facultate sa urmezi? Din cate vad eu, nu prea te duce mintea. Cu cat ai luat bacul, cu 3?

| Bogdy4Boss explică (pentru KronstadtResurrection):

Eu cred, ca pe tine nu te duce capul pentru ca eu nu am zis sa-mi ziceti unde sa ma duc, am zis sa-mi sugerati niste facultati si cu ce se mananca acea facultate. Ca stai tu prost cu cititul nu am eu vina, dar iti sugerez sa citesti mult. poate-ti mai dezvolti si tu logica, dar nu povesti gen "punguta cu doi bani" ca-ti dezvolti doar prostia si si-asa este destul de dezvoltata.

| Sn4k3 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Http://www.agro-bucuresti.ro/ - inginer agronom
http://utcb.ro/utcb/ - inginer constructor

| Bogdy4Boss explică (pentru Sn4k3):

Multumesc mult pentru cei care mi-au oferit informatii. si pentru cei care zic "iti construiesti viitorul dupa ce zic unii pe net" nu dar ascult sfaturile celor care au trecut prin facultati. eu nu stiu cu ce se mananca si d-aia intreb si dupa ma voi informa mai mult pentru a ma decide pe ce cale o iau.
Legat de inginer constructor, matematica imi place dar nu si fizica pentru ca eu nu am facut decat in a 9-a fizica. este greu? Si inginer agronom nu stiu biologia cat de grea este dar sunt dispus sa ma zbat pentru a termina o facultate. Si pentru cei care zic ca vreau neaparat inginer, vreau inginer ca matusa mea este inginer chimist si lucreaza la o firma si a zis ca daca termin una din facultatile de inginer construcor sau agrocol imi poate face un loc la locul ei de munca.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

"..., acum intreb si eu cunoscatorii, la ce facultate sa ma duc si... "
Hai siktir, huligane

| Sn4k3 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Se referea la care facultate avand in vedere a ce vrea el sa devina.

| ChiarEu2 a răspuns:

Dacă nu îți place matematica, fizica, mecanica sau RM (forțe, vectori, momente), nu îți recomand facultatea de construcții. Oricum, dacă îți place ideea de a fi inginer constructor, merită să încerci. Primul an e super ușor în comparație cu următorii ani. Eu sunt la UTCB, FCCIA-IUDR. Dacă intri pe site-ul universității o să înțelegi.