| Evelinmariaa a întrebat:

Pentru a deveni asistent universitar este nevoie de minim diploma de licență? Ce salariu are un asistent universitar?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa fii doctorand (adica sa fi promovat admiterea la doctorat). Salariul este in jur de 2000-2200 de lei net

suntserios
| suntserios a răspuns:

E nevoie de minim master

| Ara997 a răspuns:

Master, inscris la doctorat,
merge cu licenta sa predai in regim de cadru didactic asociat dar asta doar temporar.

| wpetterssone a răspuns:

Pentru a deveni asistent universitar, trebuie să ai diplomă de licență, diplomă de masterat și să fii admis la studiile de doctorat din cadrul unei facultăți. Salariul mediu este de 2100 RON.

| Anon31241212 a răspuns:

Este nevoie de licenta, masterat si trebuie sa te inscrii la doctorat. Fara sa ai toate astea si sa te inscrii la doctorat nu poti ajunge asistent universitar. Salariul e vreo 2000 si ceva. Depinde de facultate.