| RobiRoberto07 a întrebat:

Pentru a deveni medic legist trebuie sa cunosti foarte bine chimia? Am auzit ca admiterea nu se da din chimie deloc, doar din biologia, dar sunt curios sa aflu daca faptul ca, cunosc sau nu cunosc chimia o sa ma influentele pentru acest job.

Sau ca in mare parte chimia necesara pentru a ajunge medic legist o inveti pe parcursul facultatii.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Chimia iti este necesara! --- chiar si la admiterea la facultatea de medicina iti este absolut necesara! Ca sa te convingi iata un link ( rdage pagina in jos si da click pe "Tematica si Bibliografie 2011 pdf " : http://www.umfcluj.ro/......taliu.aspx

| AdelinaC a răspuns:

Depinde in ce oras dai admiterea. Daca dai la Cluj sau la Bucuresti iti trebuie si chimie,in alte orase precum Iasi, Craiova sau Constanta ai sanse sa scapi de chimie la admitere pentru ca la Iasi se da la alegere bio sau chimie, iar la celelalte 2 doar bio.
Oricum, chiar daca scapi de materia asta pentru admitere vei da de ea la facultate pentru ca acolo se face atat biochimie cat si biofizica. Sfatul meu este sa iti pui meditatii pentru ca nimeni nu s-a nascut invatat si daca stii chimia de liceu te va ajuta la facultate.

| PinkPanther a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa faci facultatea de medicina si dupa, la rezidentiat iti alegi specializarea. Dar vezi ca sunt foarte putine locuri la legisti si trebuie sa fii printre primii ca sa intri acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cum se spune:de ce iti e frica,nu scapi! probabil o s te lovesti si de chimie, totusi, ar trebui s-a cam stii si tu cu ce se mananca!