| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a deveni profesor de limba romana trebuie sa stii neaparat si limba engleza?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu. Pentru a deveni profesor de limba romana trebuie sa faci facultatea de Litere, cu specializare pe Limba Romana si un modul de pedagogie (dppd). Pentru a preda la gimnaziu ai nevoie de nivelul I, pentru a preda si la liceu/facultate ai nevoie si de nivelul II.

Te-ar ajuta insa o dubla specializare, limba romana si inca ceva( o limba straina, istorie, religie-depinde de cum sunt organizate specializarile la facultatea la care mergi si de pasiunile tale) pentru cazul in care nu reusesti sa intri pe norma intreaga cu o singura specilizare.

| zuzulina2015 a răspuns (pentru Oana92):

Iti multumesc mult!

3 răspunsuri:
| supremxxxoxo a răspuns:

Nu! Poti fi anona la limba engleza sau fr. dar sa stii romana cat sa le citesti la copii din carte, ca presupun ca vrei invatator sau profesor adica 5-12 cls. si chiar si ca profesor comanzi la copii culegere si aia e, iei si tu tema si viziuni de pe net scoti si iei si 3-5 lei ciubic de copil la cartile tale in concluzie ca prof rom. trebuie sa stii romana adica exprimarea corecta si pe intelesul tuturor, gramatica si viziune! FUNDA

| Zaygon a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Si de aia invatamantul romanesc se duce pe apa sambetei. Nici nu stii ce presupune modul pedagogic asa ca nu mai vorbi labareli sa te aflii in seama.