| Stormtrooper a întrebat:

Pentru a lucra intr-o biblioteca (nenea ala de se duc toti cand vor sa ia o carte) ai nevoie de anumite studii (liceu) sau doar sa stii sa scrii si sa folosesti o stampila? Intrebarea e cam aiurea dar na, toti cu curiozitatile lor.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| minrest a răspuns:

De studii de Biblioteconomie ai auzit? In cadrul Facultatii de Litere? Iti spune ceva? Din Universitatea Bucuresti? Cartile se administreaza, se gestioneaza, dupa reguli specifice. Sa spui cuiva unde gaseste ceva nu e chiar asa simplu. Daca esti bibliotecar, poti sa cauti pentru tine, sa inveti tu, pentru ca intelegi cum e organizata informatia. Bine, eu vorbesc in special de cele trei Biblioteci Centrale, unde se citeste in sala. Astea de cartier, filiale ale Bibliotecii Mihail Sadoveanu, sunt ceva mult mai simplu. Dar nu chiar asa simplu cum iti place tie sa crezi.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o biblioteca, cartile se pastreaza dupa niste reguli si ordine foarte bine stabilite, care trebuie respectate.
Bibliotecarul trebuie sa cunoasca intregul sistem de organizare pentru a putea gasi locatia unei carti, dar si sa introduca carti noi.
Evidenta cartilor se face pe fise sau pe calculator, in functie de marimea bibliotecii.
Toate cunostintele necesare despre catalogare se invata la scoli sau facultati specializate.

| MeForeverAlone a răspuns:

Da, ai nevoie de liceu, dar:
1. Din timpuri imemoriabile bibliotecarii au fost slab platiti.
2. Acum e o meserie fara viitor, avand in vedere ca tindem catre formatul electronic.
3. Bibliotecile se inchid, "cultura/nevoia bibliotecii" aproape a disparut, acum avem google!

| Qwwww a răspuns:

Din câte știu trebuie să ai liceul și bacul luat.