| Elena_Cristina_2002_skQq a întrebat:

Pentru a merge la facultate in domeniul calculatoarelor, trebuie sa stiu si multa matematica, in afara de informatica?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Poti sa faci o tona de programare fara sa nu stii mare lucru de matematica, sunt comune doar putine chestii daca nu faci programare special pentru matematica

insa, da iti trebuie, dar nu pentru ca iti trebuie, ci pentru ca invatamantul din rrrrominica e bataie de joc, vei face o tona de cursuri de specializarare in chestii de automatica, in primii 3 ani, chiar daca tu vrei sa iesi numai pe calculatoare, iar multe dintre ele sunt bazate pe matematica (integrale and SHlT)
de asemenea materia matematica e prezenta sus si tare in cursuri!

c'est la vie

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric trebuie sa stii matematica, fiindca fara formule matematice, nu poti face programare, nu poti fae nimic.
Matematica "avansati" - este obiect de baza, la o facultate de informatica!

| JicaContra a răspuns (pentru Violleta2022):

Poti sa faci o tona de programare fara sa nu stii mare lucru de matematica, sunt comune doar putine chestii daca nu faci programare special pentru matematica

insa, da iti trebuie, dar nu pentru ca iti trebuie, ci pentru ca invatamantul din rrrrominica e bataie de joc, vei face o tona de cursuri de specializarare in chestii de automatica, in primii 3 ani, chiar daca tu vrei sa iesi numai pe calculatoare, iar multe dintre ele sunt bazate pe matematica (integrale and SHlT)
de asemenea materia matematica e prezenta sus si tare in cursuri!

c'est la vie

| Sofer a răspuns:

Cam da, trebuie sa ști și matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Trebuie sa stii si ceva matematica

| florin926481f a răspuns:

Trebuie sa stii si matematica da