| strawberry a întrebat:

Pentru ce profesii pot opta după studierea profilului uman?

Răspuns Câştigător
| zoridezi a răspuns:

Desi parerea generala este ca "mori de foame" cu profilul uman, nu este deloc asa...cateva exemple de profesii pe care le poti avea:profesori în cadrul învăţămîntului preuniversitar şi universitar; cercetători în domeniile filologice (lingvistică, istorie, teorie literară); editori, redactori în presa scrisă, la radio şi în televiziune; manageri sau funcţionari culturali în instituţiile publice sau private; agenţi de relaţii publice şi publicitate; euroconsilieri în departamentele guvernamentale de integrare; documentarişti, bibliotecari şi bibliografi; specialişti în mass-media; traducători şi terminologi; interpreţi de conferinţă; referenţi de specialitate...

6 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Depine ce ti place. Sincer acum la momentul actual in ceea ce ne au bagat Guvernul nu stii ce anume sa faci ...sa fugi sa tipi sau sa pleci in univers,,, acolo e mai bine printre ...planete ...greu de raspuns,

Stefan
| Stefan a răspuns:

Puteti opta pentru urmatoarele profesii; avocat, profesor de limbi straine, istorie, geografie, medic eu gama foarte larga de profesii.

| andreig a răspuns:

Profesor de limba si literatura romana, de limbi sau de orice alta materie legata de profilul uman (ex: logica, educatie antreprenoriala,etc.) sau depinde de ce facultate alegi. Poti in liceu sa mergi pe uman iar la facultate pe matematica sau medicina. Poti face orice iti doresti tu! happy

| andreig a răspuns:

Profesor de limba si literatura romana, de limbi sau de orice alta materie legata de profilul uman (ex: logica, educatie antreprenoriala, etc.) sau depinde de ce facultate alegi. Poti in liceu sa mergi pe uman iar la facultate pe matematica sau medicina. Poti face orice iti doresti tu! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asta ma intrebam si eu. Cel mai sigur e sa fii profesor, dar nu
e prea satisfacator pe plan financiar, iar pentru restul cred ca trebuie sa ai si ceva pile, sau poate nu. Sper sa ma insel ca tare nu asa vrea sa devin profesor.

| KisS_7800 a răspuns:

Desi parerea generala este ca "mori de foame" cu profilul uman, nu este deloc asa...cateva exemple de profesii pe care le poti avea:profesori în cadrul învăţămîntului preuniversitar şi universitar; cercetători în domeniile filologice (lingvistică, istorie, teorie literară); editori, redactori în presa scrisă, la radio şi în televiziune; manageri sau funcţionari culturali în instituţiile publice sau private; agenţi de relaţii publice şi publicitate; euroconsilieri în departamentele guvernamentale de integrare; documentarişti, bibliotecari şi bibliografi; specialişti în mass-media; traducători şi terminologi; interpreţi de conferinţă; referenţi de specialitate...