| cl a întrebat:

Pentru cineva care a terminat o facultate de management bancar si apoi un master in inginerie a constructiilr, unde se incadreaza ca meserie?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La "fara experinta" in nici unele!

| sierra1 a răspuns:

Poți spune că ai două meserii - rămâne de văzut pe care o s-o practici (vezi tu unde ești mai valoros)

| alex495 a răspuns:

Hmm. Depinde ce cunostinte are. La majoritatea interviurilor nu conteaza asa mult diploma. Aia e mai mult sa ateste ca n ai stat degeaba acasa. Management bancar teoretic te ar pune direct sef de filiala de banca. Practic ca asa e viata nu vei fi pentru ca nu ai experienta si omu ala la interviu va intreba din domeniul respectiv chestii. In ziua de azi doresc angajati gata de munca, el pierde bani ca sa te instruiasca. Deci daca omul respectiv arata bine si nu a trecut ca gasca prin apa facultatea va fi pus ceva casier / consilier bancar ( nu stiu cum se numesc, sunt pers care te ajuta cu cardurile sau stau la biroul cu schimb valutar). Si master ul nu inteleg in ce e. Constructii civile? Combinatia dupa parerea mea e cam nasoala. Legal poti sa le combini dar daca nu te ajuta ai facut degeaba. Ce avea el nevoie la finante de constructii? Aaa, la Brasov exista inginerie economica, cred ca il ajuta mai mult. La constructii daca aveai si facultatea de constructii te bagau sef de echipa, chiar de santier dupa ce aveai experienta. Sau proiectant, Depinde ce filiera aveai

| cl explică (pentru alex495):

In domeniul ingineriei ar putea fi angajat ca ceva gen subinginer?
sau in ce categorie CAEN s-ar incadra?

| alex495 a răspuns (pentru cl):

Din pacate cam nimic. Ca facultate nu are nicio legatura cu master ul. La master e mai mult aprofundare ceva anume pe care teoretic ai habar. Respectivul nu are nicio baza in inginerie. Analiza matematica si matematici speciale facem toti in primii 2 ani, dar materile specifice, stiinta materialelor, proiectare s-a.m.d NU LE ARE. Ar fi periculos sa l angajeze cineva sef de santier, poate doar pe pile pentru ca nu are absolut deloc cunostinte in domeniu. La master se freaca menta, chiar si daca ar fi fost student silitor si se ducea la toate cursurile de la master ( ma indoiesc) tot ar fi un sfert din cate ar trebui el sa stie. Nici maistru ceva sefulet nu l ar pune. In constructii mai mult de zidar ceva ( daca stie meserie) nu l ia nimeni dupa parerea mea. Cu pile te iau toti si dupa te pun de mobila inginer pe santier si cara hartii, dar sunt foarte rare cazurile la privat si statul nu prea mai construieste nimic cu firmele sale deci slabe sanse. Sa ramana pe banci, il baga consilier dala ceva de face carduri, 15 mil in mana si cam aia e. Cu putin noroc poate prinde o pila la BNR si l baga pe acolo. Daca nu, usa e tot timpul deschisa la Mc si hipermarket uri