| MONYKKKKKKAAAAAAA a întrebat:

Plz help me!happy Chiar am nevoie de sfatul vostru:*! Voi ce facultate imi recomandati? Eu as dori sa fac facultatea de litere (engleza-romana) si pedagogia invatamantului primar si prescolar. Bineinteles ambele in paralel. Vi se par bune? Sincer as dori sa fiu si medic dar ma cam sperie gandul ca "ma joc" cu viata oamenilor. Imi place sa-i invat pe ceilalti lucruri noi dar imi place si sa ofer o mana de ajutor. In strainatate nu vreau sa plec dar totusi care este paprea voastra? Asa cum am mentionat mi-ar place sa fiu medic dar in tara asta imi pierd tineretea studiind medicinasad. Deci voi ce facultate imi recomandati.:*happy?

Numai bine:*

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti nehotarat(a).

| mixxjim a răspuns:

Daca faci facultatea asta si modulul de pedagogie, care e optional, poti iesi profesoara de engleza si/sau de lb. romana pentru gimnaziu si liceu si nu ai mai avea nevoie de cealalta facultate, care este in principal pentru inavatamantul prescolar si primar (adica educatoare-invatatoare). daca faci acea sectie o sa poti practica si meseria de traducator, unde ai avea ocazia sa si ajuti oameni, cum spui tu, prin insasi meseria ta. daca vrei sa fii medic dar fara acea raspundere atat de mare incearca poate mai degraba psihologia, nu esti chiar medic dar esti foarte aproape si cu siguranta ajuti oamenii.

| MONYKKKKKKAAAAAAA explică (pentru mixxjim):

Sunt foarte incantata de raspunsul tau profund happy si as dori sa fac si pedagogia invatamantul primar si prescolar deoarece as dori sa fiu profesoara si pentru invatamant primar si prescolar(adica educatoare invatatoare) si as dori sa fiu si profesoara de engleza-romana. Sincer tu daca ai avea probleme te-ai duce la psiholog?

| mixxjim a răspuns (pentru MONYKKKKKKAAAAAAA):

Psihologii in prima instanta, adica dupa absolvire, lucreaza in sistemul de stat, nu isi fac imediat cabinet sa se duca lumea la ei. deci lucrezi in scoli, in case de copii, azile de batrani, penitenciare, in sistemul de asistenta sociala, chiar si prin spitale etc. de-abia dupa cativa ani de practica in acest domeniu un psiholog poate da niste examene si face un stagiu pe langa un practician independent pentru a putea face si el acelasi lucru. in acest context am mentionat si psihologia, nu ai incotro, chiar ajuti lumea, macar o vreme, nu trebuie sa ma astepti sa vin la tine (pe mine si pe orice altcineva) daca am vreo problema happy

| taviyamato2 a răspuns:

Depinde de oportunitatile financiare, daca ai bani sa faci oriunde in Romania sau in strainatate, eu as alege constructii pentru ca se castiga bani grei, si ai o meserie, dupa aceea ingineria, ITul economicele, incearca sa mergi fie la constructii fie la inginerie ca oricum banuiesc ca la medicina nu vrei big grin

| MONYKKKKKKAAAAAAA explică:

Pai da, sunt nehotrata daca nu as fi nu as mai intrebahappy