| Monylove a întrebat:

:* As avea si eu o intrebare: Voi care din urmatoarele facultati mi-ati recomanda si de ce? As vrea argumente atat pro cat si contra! Oricum avand in vedere ca sunt la liceu pedagogic voi face Pedagogia invatamantului primar si prescolar dar as mai dori sa fac ceva in paralel cu aceasta facultate.

Deci :

-drept

-administratie publica

-litere

Va rog sa nu ma sfatuiti sa dau la facultatea de medicina sau farmacie ca nu-mi place chimia si ai daca esti medic sau daca esti farmacist responsabilitate foarte mare.

Acum as dori sa argumentez si eu:

La drept mi-ar place destul de mult sa dau deoarece sunt o persoana care atunci cand are un conflict iese mereu invingator , nu ma las niciodata "calcata in picioare" prefer sa-i "calc eu pe altii in picioare". Sunt instare sa nu-mi arat sentimentele adevarate ma pot chiar si pe mine insumi controla. Mi-ar place sa fiu avocata dar asa am auzit ca este o meserie foarte periculoasa adica niciodata nu stii daca nu vei fi din diferite motive ucis.

La administratie publica lucrezi non-stop cu acte cea ce pe mine m-ar plictisi dar asa am auzit ca daca ai terminat adiministratia publica si lucrezi in alt domeniu cum as lucra si eu de exemplu ca educatoare sau invatatoare totusi as castiga mai mult pe luna decat o educatoare sau invatatoare care nu a terminat administratia publica.

Si a mai ramas faculatea de litere si chiar si aici am sa aduc argumente pro si contra. Pai atunci as fi profesoara de romana si/sau de engleza. Pai engleza este una dintre materiile mele preferate iar roamana mai noah ,sincera sa fiu imi plac poeziile foarte mult dar de exemplu cititul de romane ma respinge. Nu prea imi plac romanele.

Sper ca am fost destul de clara si precisa as vrea sa imi raspundeti in cel mai complex mod si voi da si funda:X!

1 răspuns:
| taviyamato2 a răspuns:

La litere cel putin iesi cu ceva, dreptu si administratia publica nu te vor ajuta in straintate, daca tu vrei sa stai in RO pe 7 mil bugetara e problema ta dar o sa regreti si o sa ajungi sa fi menajera pentru ca nu cunosti o limba straina... deja devine un FAIL si facultatea de drept... daca stii 4 limbi straine du-te la drept daca nu du-te la limbi