| costi321 a întrebat:

Pot face o scoala de barman chiar daca nu am implinit 18 ani?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa faci, varsta minima pentru a putea incheia singur un contract individual de munca este de 16 ani, conform Codului muncii.

| BiuL a răspuns (pentru Ioandelasal):

S-a referit la cursurile de barman, nu sa se angajeze ca barman, e o diferenta :p

| Ioandelasal a răspuns (pentru BiuL):

Am inteles foarte bine asta, nu trebuie sa-mi explici tu.
In raspuns am avut in vedere ca daca te poti angaja de la 16 ani atunci in mod sigur poti face calificarea de la aceasta varsta.

| BiuL a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu neaparat, de exemplu ca sa urmezi cursuriile scolii de soferi trebuie sa ai peste 18, respectiv 21 de ani, si cu toate acestea teoretic poti incheia un contract individual de munca (chiar si pe post de sofer) tot de la 16 ani...
In ceea ce priveste meseria de barman, majoritatea cursurilor cer ca si conditie diploma de bac sau absolvire de liceu/scoala profesionala, ca urmare trebuie sa aiba 18 ani ca sa poata urma cursurile respective...

| Ioandelasal a răspuns (pentru BiuL):

O comparatie trasa de par si neadevarata. Nu poti incheia un CIM ca sofer daca n-ai calificarea necesara, respectiv permisul de conducere de categoria corespunzatoare.

| BiuL a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si analogia dvoastra/ta a fost trasa de par happy A te putea angaja nu e sinonim cu a putea urma unele cursuri. Fara suparare, raspunsul chiar nu a fost pe intrebare.
Si logic ca nu poti incheia CIM nici pe postul de barman daca nu ai cursurile necesare sau ce se cere, si repet pentru a putea face aceste cursuri ai nevoie de diploma de bac deci peste 18-19 ani.

| BiuL a răspuns:

Am cautat pe google si in generak trebuie sa ai bacul ca sa poti face scoala de barman si multe firme cer sa fii absolvit cursul de ospatar, dar nu toate.
Iti dau niste copy pasteuri cu informatii relevante: "Va puteti inscrie dupa absolvirea cursului de ospatar sau daca sunteti absolvent de liceu sau sc. prof. economica + adeverinta de la locul de munca care sa ateste ca lucrati in domeniu."
" Documente necesare pentru inscriere curs barman:
copie CI
copie certificat nastere, copie certificat casatorie (daca este cazul)
copie ultima diploma de studiu sau adeverinta care atesta nivelul studiilor
adeverinta medicala (clinic sanatos)
"
"CONDITII DE INSCRIERE
- Apt medical
- Invatamant gimnazial minim obligatoriu"

| feraryyy78 a răspuns:

Din cate stiu eu, poti, deoarece nu inseamna ca daca servesti bautura, o si bei.

| prisacarul56 a răspuns:

Exista cursuri de calificare prin Directiile de munca din fiecare judet si nu cred ca varsta e un criteriu pentru a te inscrie la cursul care te intereseaza.

| enax a răspuns:

Da poti, este scoala cu mai multe cursuri pentru studenti si minori care costa unpic mai putin