| jackie37 a întrebat:

Pot lucra in invatamant avand diagnostic de schizofrenie?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu este posibil, fiindca analizele medicale contin si test psihiatric.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu este posibil, fiindca analizele medicale contin si test psihiatric.
Un om bolnav psihic, nu poate avea niciodata o munca alaturi de copii, fiindca poate pune copii in pericol de moarte si noi tocmai asta prevenim, sa nu-i lasam in preajma copiilor.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ești cum spui, ne mirăm că ești in libertate

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Dar unde vrei sa fie? Internarea maxima la psihiatrie este de trei saptamani.

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

Tu ești medicul care l-a externat prea devreme?

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Toti psihoticii sunt externati prea devreme. Nu au voie sa tina pe cineva internat la psihiatrie mai mult de trei saptamani. Nu permite legea.

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Cam cat crezi tu ca trebuia tinut un pacient, internat la psihiatrie, ca sa se vindece de schizofrenie, avand in vedere faptul ca nu exista nici un caz documentat de vindecare a unei psihoze.

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

Nu am pregătire in domeniu așa cum dovedești tu la tot pasul. Luminează-ne tu

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Dar sa citesti, stii? Mai citeste o data; raspunsul e acolo. Daca nimeni nu s-a vindecat, oricat timp e internat, nu se vindeca. Schizofrenia nu se vindeca.

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

Mami, ai intrebat ~Cam cat crezi tu ca trebuia tinut un pacient~

am răspuns că n-am "pregătrea" ta in domeniu (?!), și nici nu mă intreresează. Dacă ții tu să ne luminezi, fă-o.

Ce vrei să mai citesc?

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Nu am scris tot acolo ca nici un pacient nu s-a vindecat; asta nu inseamna ca oricat l-ai tine nu se vindeca, draga analfabet functional?

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Cat ai vrea sa-l tina daca nu se vindeca oricum? Orice om are nevoie sa stie cate ceva despre bolile psihice grave. Legea permite sa tii un pacient internat la psihiatrie maxim trei saptamani.

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Mami spui? Ignore fiule. Oricum esti un ignorant, vei fi si ignorat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns:

Poti, daca psihozele s-au vindecat. A avea psihoza este un impediment, nu diagnosticul de schizofrenie, care ramane chiar cand psihozele s-au vindecat.

| minrest a răspuns:

Nu. Iti trebuie o adeverinta de la medicina muncii care sa ateste sanatatea ta psihica.

| ReddY25 a răspuns:

No

| LordCristobal a răspuns:

Da,poți lucra daca nu știe nimeni sau daca îți controlezi bine emoțiile și stările.
Dar în mod normal un schizofrenic nu ar trebuie sa lucreze în învățământ daca nu e sub o tratamentatie serios dar în România nu se tine cont de treabă asta, în 12 ani cât am fost la școală am văzut multi profesori care urla la copii aiurea.

| haileewatson a răspuns:

Nu poti lucra in invatamant daca ai probleme psihice. Vorbeste cu doctorul tau despre ce meserii poti sa practici

| 1234568807 a răspuns:

Normal ca poti, nu sunt atatea profesoare nebune in invatamant?

| IceRope a răspuns:

Absolut nu. Deși, la câți imbecili am văzut în sistemul educațional, ai avea și tu o mică șansă.