| alin9923 a întrebat:

Pot sa ma duc la orice liceu vreau, daca vreau sa devin arhitect?

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Da, poți să te înscrii la facultatea de arhitectură indiferent de ce profil a avut liceul pe care l-ai terminat. Însă la examenul de admitere vei da și o probă practică ca să-i zic așa, probă pentru care va trebui să te pregătești de dinainte și pe care trebuie să o treci ca să fi admis.
Dacă nu te duci la liceu cu profil de arhitectură, va trebui să faci cursuri de pregătire suplimentară pentru proba asta practică. Din ce am auzit eu, cei care vor să dea la arhitectură și nu merg la liceu pe profil fac ore de pregătire cu vreo 3 ani inainte de admitere minim (deci dintr-a noua-zecea)
În schimb dacă te duci la liceu de arhitectură faci multe ore de desen (6 dacă nu mă înșel) și ești pregătit la școală pentru admitere, deci probabil ti-ar fi și ție mai ușor și ai fi mai bune pregătit pentru admitere.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti urma orice profil, dar este indicat un profil real, te va ajuta putin la admitere si in facultate.

| NLS a răspuns:

Orice profil real merge, preferabil mate-info, sau un liceu tehnic unde vei face desen tehnic, instalatii, + alte chestii legate de tehnica. Sau daca esti talentat la desen artistic si muzica, merge si un liceu de arte, insa nu e necesar.
De la filologie sunt foarte putine sanse sa reusesti.

| JackR a răspuns:

In teorie, da! Eu ti-as recomanda un liceul teologic. Macar, atunci cand nu iti iese un proiect, poti sa te rogi frumos!winking

| ioanabeldean a răspuns:

Trebuie sa faci liceul de arte pe profilul de arhitectura pentru a fi 100% sigur ca devii un arhitect.