| AdyAdrian5 a întrebat:

Salut,daca vreau sa devin arhitect, ce liceu ar trebui sa urmez? un liceu tehnic sau un liceu artistic? dau Funda+VOT

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Nu confunda facultatea de arhitectura cu una de design.
Simtul artistic nu iti este de ajuns nici macar la admitere: sunt probe combinate de desen tehnic si design, iar pe parcursul facultatii se fac nu numai materii legate de estetica ci si destule discipline tehnice ( materiale de constructii, desen tehnic, calcule de rezistenta etc).
Talentul si viziunea ta artistica trebuie completate cu o gandire bazata pe rationament si unele cunostinte din zona real-tehnica.
Cel mai potrivit ar fi un profil teoretic de matematica-informatica.

6 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Trebuie sa te duci la liceu tehnic.

| Weider a răspuns:

Artistic, pentru talentul desenului. Tehnic nu vad de ce sa te ajute in arhitectura.

| cristif a răspuns:

Liceu teoretic pentru arhitectura, fiindca iti trebuie matematica! La artistic faci altceva, la tehnic faci altceva.

| SirGeo a răspuns:

Poti amandoua dar daca vei urma liceu artistic va trebui sa faci facultate tehnica deci amandoua sunt variante depinde de facultate. funda plz

| AlexBpm a răspuns:

Du-te la tehnic ca artisticul nu e scoala si freci menta degeaba

| William a răspuns (pentru AlexBpm):

Pai si la tehnic freci menta degeaba.