| CMGeorge98 a întrebat:

Poti sa castgi bine si fara studii superioare si daca da, in ce domenii?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La construcții, la demolări, sau săpat șanțuri. Acolo nu trebuie cap, doar mușchi

| Catrice a răspuns:

Pompe funebrehee hee

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Da,se pot face bani si fara studii superioare.
Bine si cu unele studii superioare nu prea faci bani multi.
Fara studii superioare se fac bani multi in programare si IT(aici trebuie doar sa faci niste cursuri de programare)la munca in constructii.
Daca stii o meserie(tamplar, lacatus, sudor)poti avea un castig bun in strainate dar si la noi in tara.
Meseria de sofer de tir este si ea foarte banoasa.
Daca esti sportiv de performanta ai castiguri foarte mari.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Pompe Funebre, Salubritate.

| AmandinaDragan a răspuns:

Salubritate, pompe funebre.

| aaanamariaaa a răspuns:

Ca bărbat de obicei ca șofer pe tir, în constructii( și la noi în tara nu neapărat în străinătate) ca mecanic, mai sunt și alte opțiuni dar trebuie sa faci cursuri (4luni-6luni) ca bucatar, frizer, ca fata poți pune unghii, gene, coafeza. Dar vad ca ești băiat, deci în general cam astea îs meseriile care aduc 3500lei-4000lei minim ( constructii, șofer, livrate mancare). Poți face o postliceala de Analist programator ( dacă o ai cu IT-ul, sau postliceala de asistent medical), daca nu, în general cursuri. Dacă cauți ceva ușor poți face un curs de agent de securitate (paznic) macar stai liniștit și nu iti bati capul sau sa iti rupi spatele la ciment și betoane. Tu știi ce o sa iti alegi, dar majoritatea locurilor de munca sunt cu salarii de 1800lei- 2500lei, de la 3000 în sus trebuie sa muncești din greu ca să iei anumiți bani.

| aaanamariaaa a răspuns:

Am dat iarăși peste întrebarea ta, am răspuns deja dar as vrea sa mai adaug. Dacă te tine fizicul ( rezistenta fizica + sa fii sănătos sa nu ai probleme cu spatele etc) poți sa fii Brancardier la spital, sau Infirmier. Si iei 3000lei garantat și nici nu iti trebuiesc decât 8 clase, sunt niște joburi decente și cu un salariu cu care poți trai modest.