| anonim_4396 a întrebat:

Pro sau contra lucratului in timpul facultatii?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca-ti permite programul e bine daca ai nevoie de bani dar e pacat totusi ca sunt ultimii ani mai liberi, dupa intri calumea pe piata muncii si s-a zis cu libertatea. Deci daca ai posibilitatea sa te intretii si fara, contra sau macar ceva cu program cat mai scurt

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

,,s-a zis cu libertatea''
Plang

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu. La fel simt si eu...

| Dalmore a răspuns:

Contra, desi eu lucrez din anul 2. E obositor. Nu prea ai timp de nimic altceva. Pe mine in primul semestru m-a ametit rau programul, ca trebuia sa tot plec de la munca pentru un seminar - doua si sa vin, sa recuperez. Uneori ieseam la 20 de la munca. Acum depinde si unde lucrezi, ca nu oriunde poti avea un program flexibil. Daca chiar ai nevoie de bani, go for it. Dar mai bine iti vezi de scoala si o faci ca lumea, ca ai timp sa muncesti toata viata.

| MadRaven a răspuns:

Depinde de facultate și de locul de muncă.
Sunt locuri unde te cheamă doar în weekend sau care au un program flexibil. De asemenea, dacă faci o facultate cum e medicina, e cam imposibil să ai timp să și lucrezi să și înveți.
Dacă ai un program flexibil fie la facultate fie la muncă și îți rămâne timp să și înveți pentru cursuri, atunci da, se merită.
Dar nu are rost să sacrifici fie facultatea fie sănătatea ta psihică și fizică pentru un loc de muncă.

| Yurisa a răspuns:

Depinde de programul de la facultate si de la munca, daca poti sa inveti, sa muncesti in acelasi timp, sa le faci bine, e perfect, dar nu vad cum ai putea sa iti organizezi timpul.
Eu personal nu doresc sa lucrez in timpul facultatii pentru ca stiu ca o sa am mult de invatat, si nu vreau sa neglijez studiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de facultate si de timpul si nevoile pe care le ai.
sunt multi angajatori care iti spun sa renunti la faculta, cand vad ca prinzi experienta relevanta in munca. (si nu ma refer la aia de la Mega Image care-ti zic sa renunti pentru jobul pretios de casiera)
si mie personal mi-au spus cativa angajatori sa renunt.

dar asa e peste tot, pana la urma.
experienta si portofoliul tau profesional conteaza, nu diplomele.
fiecare face ce vrea si ce simte.

| Doja a răspuns:

Pro, daca iti permite timpul. O problema a facultatilor este ca nu te invata lucruri practice (sau prea putine). Lucrand inveti ceva.