| PaulAdrian17 a întrebat:

S-a angajat cineva printr-o firma de recrutare? Sunt de incredere?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unele da, unele nu. E complicat sa dai asa un verdict la general.

| PaulAdrian17 explică (pentru suntserios):

M-a contactat o persoana care lucreaza la o firma de recrutrare pe likedln.

| suntserios a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Un detaliu absolut irelevant pentru a ne da cu parerea noi.
daca jobul iti surade nu ai decat sa incerci sa mergi la un inertviu si vezi despre ce e vorba,,.,,

| doctorandus a răspuns:

Unele sunt de incredere, la altele devii sclav pe plantatie.

| StoicAnalysis a răspuns:

Firmele de recrutare sunt angajate de o firma mama care cauta forta de munca. Mai pe scurt, firma mama angajeaza un departament HR particular, sa faca ei toata birocratia. Partea nasoala, ca sa zic asa, e ca firma de recrutare cauta sa te angajeze cu un salariu mai putin, decat ar angaja cei de la firma mama. Au si ei nevoie de un comision baban pe cap de muncitor. Mai pe scurt de atat ar fi asa:
eu (firma mama ), te platesc pe tine cu 1000 de lei pe luna, sa imi aduci mie mana de lucru.
tu ( firma de recrutare ), cu bugetul asta, tu trebuie sa faci tot ce iti sta in putinta sa imi aduci mie angajati. Insa tu daca vrei sa iesi in castig, negociezi salariul muncitorului cu cat mai putini bani posibili, sa zicem 100 de lei pe luna. Restul de 900 raman la tine in buzunar pentru a-ti intretine firma si eventual profitul.