| anonim_4396 a întrebat:

Dacă sunt angajat cu contract (la agenție de recrutare) printr-o agenție de recrutare pe post de operator la fabricarea produselor făinoase și lucrez într-o firma care se ocupa cu producerea de alimente nu ar trebui sa mi se acorde și mie scutirile de taxe care se acorda unui angajat al firmei respective?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti angajatul firmei la care lucrezi.
Dar de ce nu te-ai angajat direct, ce nevoie ai avut de agentie?

| Stefcos a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa am dat de firma la care sunt închiriat și le-am spus ca nu vreau prin agenția de recrutare și au spus ca nu se poate decât după ce ma angajez prin agenție termin contractul cu agenția și pe urma se poate sa ma angajez direct la ei.

| Stefcos a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar din câte am văzut în codul muncii cam încalcă dreptul la egalitate treaba asta. Ca poate nu pricep eu dar postul este de muncitor în industria alimentara ce contează pe ce firma? Și prestez aceeași munca pe care o prestează un angajat al firmei respective, plus ca unde este egalitatea dacă mie îmi scad 45% taxe și impozite și lor 22.5% (aproximativ)?

| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai fost angajat si esti platit de firma de recrutare, nu ai dreptul al nici o scutire de taxe care se acorda direct de fabrica, angajatilor lor.
Tu nu esti angajatul fabricii, tu esti contractor al agentiei de recrutare, platit de agentia de recrutare.
Legea este clara, numai ca tu nu vrei sa integi realitatea: ca NU esti angajatul fabricii ci al agentiei de recrutare!

| haileewatson a răspuns:

Nu, pentru ca nu esti angajatul firmei care produce alimente, esti angajat la agentia de recrutare. Se numeste "contractor"

| Stefcos a răspuns (pentru haileewatson):

Dar din câte am văzut în codul muncii cam încalcă dreptul la egalitate treaba asta. Ca poate nu pricep eu dar postul este de muncitor în industria alimentara ce contează pe ce firma? Și prestez aceeași munca pe care o prestează un angajat al firmei respective care lucrează cu mine în aceeași fabrica fix același lucru, plus ca unde este egalitatea dacă mie îmi scad 45% taxe și impozite și lor 22.5% (aproximativ)?