| anonim_4396 a întrebat:

Să zicem că ați lucrat alături de un coleg de muncă o scurtă perioadă de timp după aceea el a fost concediat din alte motive decât cele de bună purtare.
Dat fiind că era introvertit/foarte tăcut, nimeni din colectiv nu a reușit să-l cunoască bine.
Ei bine, după câteva luni acest coleg se reangajează din nou acolo unde lucrați si voi dar atitudinea lui este schimbată. Dacă la început era docil, distrat și copilăros, lucru care se reflecta și în voce, acum are o atitudine matură, sobră, până și vocea îi este schimbată și dă randamente mai bune față de prima dată.

Ei bine, ce ați crede?
1. E o aparență pe care o arată ca să fie remarcat, respectat și tratat ca un om matur.
2. Așa este firea lui adevărată dar la început era docil, deoarece nu cunoștea "terenul".

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

A incercat sa se schimbe și sa creeze o aparenta ca sa își păstreze jobul.

17 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Caracterul și felul de a fi al unui om nu se schimbă în câteva luni.
Iar dacă mimează un alt fel de a fi, nu o va putea face pentru o perioadă prea lungă.
Va reveni destul de repede la cel care e el cu adevărat.
Nu trebuie decât să-i acorzi ceva timp.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Și despre cazul prezentat, ce zici? Angajatul mimează sau asta e adevărata lui fire?

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cred că încearcă doar să se comporte ca un om matur, serios, ca să nu riște altă concediere.
Dacă asta ar fi fost firea lui, de ce ar fi ascuns-o prima dată? Chiar dacă nu cunoștea "terenul".
Nu l-ar fi defavorizat. Dimpotrivă. Ar fi fost în favoarea lui.
Indiferent care ar fi fost "terenul".

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Hmm, poate nu voia să fie perceput prea sobru sau arogant.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca incearca sa fie altfel, nu neaparat aparenta, incearca sa se se comporte diferit ca sa fie mai apreciat. Dar cum e el cu adevarat se va vedea in timp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ești în povestea asta rolling on the floor
Numai fi introvertita pisate pe toți care nu te respecta
Fa terapie de desensibilizare,cognitiv -comportamentala,mai nu trebuie sa demonstrezi nimic nimănui, și să te crezi inferioara, niciodată să nu te lași subjugată de nimeni
Eu știu că omul tăcut e extrem de periculos și nu trebuie ridiculizat, cei mai mari criminali in serie din istoria omenirii erau ca tine, deja multi și au dat seama că omul tăcut poate fi letal când i se umple paharul. Ăștia degeaba vorbesc mult daca vorbesc mult și prost laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De câte ori trebuie să-ți repet că aceste întrebări NU se referă la mine, ci unele sunt inspirate din evenimente reale sau ipotetice?!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai recunoaște zâna mea că tu ești o fata tare tare timidutza mancuti eu sufletul tau ăla mic și inocenthee hee

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum ți-am mai zis și în mesaj îți zic și în mod public: ai replici de alint cocălărești și expirate.
Acum înjură-mă dacă te face să te simți mai bine, mie îmi e indiferent.

Oi avea tu depresie și o fi murit maică-ta dar asta nu-ți dă dreptul să vi și să insulți unii oameni, chiar dacă e vorba de mediul virtual/TPU.
Observ și ceva instabilitate emoțională la tine.
Probabil ai mai multe probleme/diagnostice decât o simplă depresie.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sobru sau arogant" nu merg neapărat împreună.
Poate avea un comportament sobru fără a fi deloc arogant.
Iar asta nu pote fi ceva rău, ceva care să deranjeze.
Pe când "docil, distrat și copilăros" la un loc de muncă, nu sună deloc bine. În sensul că îți poate creea mai mult prejudicii decât să te protejeze cumva până reușești să te acomodezi sau să "citești" situația.
Fiind vorba de un loc de muncă, e de preferat să fi perceput ca "sobru" decât "docil, distrat și copilăros" care n-ar fi în favoarea ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai un IQ redus nu prea ști ce e sarcasmul, crede-mă că nu mă cunoști deloc, și nici psihologie nu cunoști laughing ai o viață tare dezolantă de ai ajuns în stadiu asta de a nu mai distinge într-o gluma și un atac, chiar îmi pare rău că ai o viață așa neînsemnată, dintre noi 2 tu ești cea cu mai multe probleme,pui întrebări foarte penibile câteodată,trăiești ipotetic,toată viața ta a fost o trăire ipotetică,niciodată nu ai fost ancorată în realitate. Tu ești mult mai bolnava decât crezi de aia ți ai pus credință în Dumnezeu că ai o viață foarte tristă,și tu ești suspecta de schizofrenie nu e neapărat că ești introvertita,asta e un pretext,ești deconectata de la realitate,stai izolata mereu, ai tot felul de suspiciuni sinistre, te protestesti și te dai băiat de pe alte conturi, deci eu zic sa te mai maturizezi că ești tare puerilă, lumea și a dat seama că ești o ipocrita rolling on the floor
Tu ești bună doar pe post de bufon la geam, chiar crezi că m as fi uitat eu vreodată la tine?rolling on the floor Stai toată ziua între 4 pereți, crezi că te salvează Dumnezeu, trăiești într-o iluzie continua, nu o sa te mai salveze nimeni îți garantez, tu ești deșteapta pe alocuri, dar ești o bleaga și o fricoasa sa înfrunți realitatea. In realitate nu ai avea curaj să îmi spui asta daca mai vedea laughing ai tremura toată că un vibrator in criza, nu te mai da coool că nu ești crede-mă și nu mai vorbi de diagnostice că tu ai mai multe probleme la căpușor decât realizezi happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Zici de mosotti că stă toată ziua în casă și nu face nimic,ce ironie.și tu faci exact acelasi lucru laughing stai toată ziua noaptea pe TPU, mai ieși și tu în lume că nu ești un monstru sa te izolezi așa,viața ta consta doar in TPU,tu nu ai interacțiuni sociale și mai vb de diagnostice rolling on the floor
Eu în comparație cu tine am curaj să îmi pun poza cu mine nu cum fac unele speriate de bombe de își pun poze cu alte fete,am curaj să mă întâlnesc cu oricine,oriunde,am curaj să fac orice,ție ți frica și de propria umbra laughing degeaba ești tu deșteapta dacă stai toată ziua în casă,trece viața pe langa tine și te irosești pe o platformă în care majoritatea au probleme la mansarda. Eu ies afara, ies cu fostul coleg oriunde,oricând,nu-s schizofrenic ca multi dintre voi,una e sa fi depresiv alta e sa fi schizofrenic!
Poți da ignore că nu mă interesează,oricum nu știu cine te-o mai lua și pe tine,pe langa ce ești bolnăvioară mai faci și pe interesanta pe aici. Ești un no name nu te cunoaste nimeni, nici vecinii, nu e cazul sa te umfli in pene cu mine, chiar cu minewinking
Să ai o viață minunată, și nu uita sa te uiți în oglindă înainte să acuzi pe cineva cu anumite chestii, văd că, cam duci deficit de oglinda, nu e de mirare de ce ți-au dat bullying foști colegi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu am să-ți dau ignore.
Ai putea măcar să te exprimi într-un mod civilizat, deoarece chiar dacă e un forum și există trolli, noi ceilalți care activăm serios aici ar trebui să ne respectăm între noi și să dăm dovadă de maturitate și bun simț.
Mie nu-mi plac aceste glume pe care le faci. Le consider siropoase și de prost gust. Și nu e că am ceva personal cu tine, le detest în general, de la oricine ar veni.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa respect un om care e ipocrit, care se crede mai presus decât e, care sta între 4 pereți toată ziua și acuza pe alții că nu face nimic, și nu iese din bula lor.
Eu chiar te rog să îmi dai ignorehee hee

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e treaba ta ce fac oamenii în particular și în viețile lor personale, contează cum se comportă cu tine.
Eu nu ți-am adresat niciodată o insultă, m-am comportat frumos cu tine, nu ți-am făcut atac la persoană doar ți-am spus că detest în general glume și fraze de genul.

Trebuie să înțelegem că suntem persoane mature și să lăsam la o parte impulsivitatea și ranchiuna și să învățăm să fim toleranți unii cu ceilalți, să ne respectăm între noi, chiar dacă avem opinii diferite și un mod mai tranșant de a ne exprima dar trebuie s-o facem în limita bunului simț, fără a jigni și insulta pe ceilalți.
Impulsivitatea nu face bine nimănui, mai mult ne trage în jos.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

| AlexandruAdy a răspuns:

Deci unii oameni,nu tratează ca atare situațiile serioase din viața, cum ar fi un job, dar ajungând concediat, omul meditează (nu toți) -Care au fost motivele pentru care am fost concediat
Și face o analiză și spune
-Daca as fi un om serios cel puțin în timpul jobului pot lucra mai liniștit, decât distrat și stresat