| Nostalgia a întrebat:

Salut celor de pe TPU! Sunt băiat și am 19 ani ( bine, cei din familie mă consideră deja "bărbat în toată firea", dar asta e alta povestebig grin ).
Nu prea știu cum să încep, am multe gânduri ce mă frământă, și tocmai de aceea mi-am creat cont: vreau sa știu opinia voastră cu privire la problema mea, ce tine de un singur lucru: îmi este dor de anii din generală;((
De acea perioada frumoasă, când eram doar un puști de 14 ani, naiv, firav, dar cu gânduri bune despre viitor. Se pare că "viitorul" nu a fost așa luminos.
Bineînțeles ca unii de pe aici vor crede că sunt un troll, ce se plictisește, dar respect opinia fiecăruia, indiferent de aceasta.
Însă "viitorul" mi-a adus zile negre in liceu, iar eu parca am fost lovit dintr-o dată de viața crudă.
Când mă gândesc că în generală am avut colegi de treabă, dar pe care nu am știut să-i apreciez. În clasa a 8 a am ajuns un copil "tare" arogant, eram tocilarul clasei, mă credeam un mic Einsteinbig grin Aveam un comportament închis, anxios, și nu suportam glumele de orice fel, mă gândeam mereu: "Abia aștept să scap de copilașii astia enervanți din clasă, să ajung la liceu, și de acolo să-mi fac viața pe care o vreau". Mă simțeam complexat la 14 ani pentru că eram mic și slab ( aveam cam 1.65-1.66 cm înălțime ), iar uneori aveam senzația că colegii rad de mine, chiar daca nu era așa, gandindu-ma: "poate sunt prea urât". În clasa a 8-a nu eram cel mai bun din clasă, ci eram al doilea la rezultate școlare. "Ea" era cea mai buna din clasă la învățătură. Și în ciuda faptului că nu puneam preț pe nici-un coleg din clasă, "ea" mai vorbea cu mine, era singura ce nu mă trata cu ignoranta ( așa cum eram tratat de alții si cum tratam la rândul meu pe colegi ). Era frumoasă, însă pe vremurile acelea eram "rece" ( un fel de iceboy?big grin ), și nu simțeam un atașament față de ea. Dar am avut o perioada scurta când am început și eu să simt "fluturi in stomac". Perioada asta s-a sfârșit brusc odată cu venirea examenului național. Și am terminat generala, s-a implinit visul: acela de a scăpa de "colegii mei enervanți și copilăroși". Vine liceul ca un val ce mătură totul în calea sa. Eu am fost o victimă a acestui val, nici măcar nu știam ce mă va aștepta. Dupa 4 ani de liceu, după depresia și stresul​ din fiecare zi de liceu cu noii colegi, după scăparea de obsesia materialelor și filmelor pentru adulti ( și tot ce tine de ele, știți voi ce, bine mi-o faceam 1 data pe luna, timp de 10 lunibig grinD ), după unele probleme de sănătate grave pe la 17 ani, după toate astea, am ajuns acum, la 19 ani sa regret foarte mult perioada pe care am pierdut-o. Acum sunt sănătos, BAC-ul mi l-am luat, am fost al treilea din clasa in ce privește media de la BAC. Dar nu am mers la facultate, mă simt prea complexat din toate punctele de vedere între oameni. Aș vrea să ies din înfundătură asta, dar "ceva" mă oprește. Nu știu care ar fi acel ceva. Am senzația că am îmbătrânit, că viața mea este pe terminate. Și mă gândesc că stresul mi-a lăsat și unele "sechele" pe față. Arat cam distrus, nu stiu daca tenul pielii este uscat, dar un lucru e sigur: arat mai rău ca un prieten de 23 de ani. Probabil este din cauza stresului din anii trecuți. Înțeleg că toți îmbătrânesc, dar eu parca am îmbătrânit prea mult. În rest, ce sa spun: eu stau ca un prost și plâng în orășelul din provincie, pe când "ea" studiază la București. Trecând pe lângă generală, am doar nostalgii, trecând pe lângă liceu, am doar fioruri. Ce-mi doresc de mult sa fiu din nou "puștiul" de 14 ani;((((
Acum, când sunt ignorat in totalitate, regret că nu am "profitat" de anii demult apusi. Mi-aș dori sa vorbesc din nou cu "ea", probabil m-a uitat de tot;(( La rândul meu, am uitat de "baiatelul" de 14 ani, ce nu arăta urât deloc, si pe care l-am redescoperit odată cu albumul uitat si aruncat cu nepăsare intr-un dulap de către mine, acum 5 ani.
Mă puteți ajuta cu un sfat? Sunt prea sentimental și copilăros la 19 ani și nu știu cum pot ieși din starea asta. Nu mai sunt chiar adolescent, dar sper că am ales secțiunea corectă.

Răspuns Câştigător
| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! Sfatul meu psihologic:
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! happy
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. happy
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. happy
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. happy
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! happy
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! happy
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! happy
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. happy
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. big grin
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. big grin
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. big grin
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. big grin
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca:
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei:
-fac ceea ce imi consoleaza binele. happy
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. happy
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. happy
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. happy
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. happy
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. happy
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. happy
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. happy
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin

-daca nu poti sa nu gandesti deloc, inseamna ca nu te poti elibera din minte. happy
-gandul exista doar in mintea ta,niciodata in realitate. big grin
-iubirea,bucuria,pacea, nu pot inflori decat cand ne eliberam de sub domnia mintii. happy
-constiinta este calea eliberarii de durere. big grin
-nu mai crea durere in prezent! happy
-accepta si nu rezista inconstient ceea ce exista! big grin
-respecta clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodata. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vietii este sa mori inainte de a muri, si sa descoperi ca nu exista moarte. big grin
-viata este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-traieste in locul in care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor sa exista cu, sau fara tine! big grin
-taieste sfarsitul timpului! happy
-nu lasa frica, sa iti inunde mintea! big grin
-nu iti petrece intreaga viata asteptand sa incepi sa traiesti! happy
-nu isi dori ceea ce nu ai,si doreste-ti ceea ce ai! big grin
-viata este deja desavarsita,completa,perfecta. happy
-iti poti imbunatatii situatia de viata,dar niciodata nu iti poti imbunatati viata. big grin
-trecutul nu poate supravietui daca esti prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenintat. big grin
-nimic ireal nu exista. happy
-vindeca durerile,spulbera inconstienta,fara sa faci nimic,pur si simplu existand si pastrand frecventa prezentei intense! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una,numai iluzia timpului le separa. happy
-nu alerga dupa o iluzie pentru tot restul vietii! big grin
-lucrurile si starile iti pot oferi placere,dar iti pot da si durere. happy
-iti pot oferi placere, dar nu iti vor da bucurie. big grin
-trezeste-te, paraseste-ti mintea, fi prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil sa simti adevarata compasiune si sa-i ajutati pe ceilalti la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai buna. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, in sensul cel mai amplu. happy
-in aceasta stare influenta ta se bazeaza in primul rand, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existenta. big grin
-elimina suferinta la nivelul cauzei! happy
-elimina inconstienta din lume! big grin
-alina suferinta lumii, daca esti chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o sa existe! big grin
-nu nega durerea emotionala, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, infrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continua sa simti durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera sa mori fara durere? big grin
-lasa trecutul sa moara in fiecare moment! happy
-Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin
-Raspuns castigator? big grin

| Nemessys a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Vad ca-ti plac emoji-urile. happy (prea mult)

| BotezanDaniel a răspuns (pentru Nemessys):

Normal. laughing Nu vad in asta vreo problema.Fac asta, ca oamenii sa fie atrasi la citit, sa gaseasca placere sa citeasca. big grin Fara, mi se pare banal.

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Daca nu vrei facultate du-te si ia-ti un job, macar produci ceva. "Daca esti la pamant si astepti o minune nu primesti nimic si din pl compasiune." Cheloo. Cam asa e in realitate.

| Lioana a răspuns:

Melancolie dulce melodie...Da se intampla uneori sa ne cuprinda melancolia dupa anii trecuti, sa ne para rau de greselile facute si sa credem ca daca am fi procedat altfel viata noastra ar fi fost mai buna. Aceste ganduri din pacate nu ajuta la nimic. Te trag in jos. Copilaria nu se intoarce dar daca te gandesti la acea fata ai putea sa o contactezi. Probabil o gasesti pe Facebook si poti discuta cu ea.
Intre timp incearca sa-ti conturezi ceea ce vrei sa faci cu viata ta in continuare. Nu ai intrat la facultate dar nu e un capat de lume. Mai poti incerca daca asta e ceea ce iti doresti. Daca media de la BAC e problema din cauza careia nu ai intrat incearca la o facultate unde se da examen si nu se tine cont de nota de la BAC sau daca se tine cont valoarea ei are un procent mai mic.
Nu sta prea prea mult cazut in visare. Devino activ si fa ceva cu viata ta. Nu te lasa descurajat de liceu. Liceul cred ca e cea mai dificila perioada din viata oricarui elev.

| Nostalgia explică (pentru Lioana):

Mda, la fraza: "...dar daca te gandesti la acea fata ai putea sa o contactezi. Probabil o gasesti pe Facebook si poti discuta cu ea", am un raspuns: nu am curaj; sunt constient ca voi fi respins din prima, deci incercarea e in zadar. Stiu ca oamenii nu uita asa usor unii de altii, dar anii schimba mentalitatea unei persoane si perceptia acesteia fata de lume, lucrurile din jur.
Pe langa un "soi" de aroganta, ignoranta si o atitudine de superioritate ( nu pot spune ca e genul acela de persoana ce se gandeste numai la sine insusi si nu ar da doi bani pe tine, dar s-a schimbat mult; de la o fata sincera, prietenoasa, s-a ajuns la una pentru care conteaza mai mult partea "exterioara", si mai putin cea interioara ), nu-mi place felul superficial al ei de a vedea lumea. De altfel, la cum am observat, multi de varsta mea au acest tip de gandire.
Cu o medie de peste 8.40, nu ar exista o problema in a fi admis la vreo facultate, dar am alte probleme personale ce ma impiedica sa-mi continui studiile.

| Nostalgia explică (pentru Nostalgia):

P.S: In plus, eu am urmat un profil diferit. Ea a mers la profilul mate-info, iar eu la "economic". Bine, al treilea pe clasa la BAC la economic, e cam slabut pentru mine, macar sa fi fost pe locul doi.
Cu alte cuvinte, in liceu, in 4 ani de zile, de 3-4 ori am vazut-o, in rest, ceata si uitare.

| Lioana a răspuns (pentru Nostalgia):

Intr-adevar oamenii se schimba mult in timp dar asa cum te gandesti tu cu melancolie la ea se poate sa gandeasca si ea.
Treci peste teama si mandrie si vorbeste cu ea. Teama nu ajuta la nimic si apoi nu ai nimic de pierdut daca incerci. Important e sa vorbesti cu bun simt si respect. Ar fi bine daca ai reusi sa-ti recapeti increderea in tine.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salut! happy Cred ca te inteleg perfect.Dar nu mai poti da timpul inapoi, si durerea este mare, dar nu trebuie sa mai existe in prezent. sad

| BotezanDaniel a răspuns:

Nu mai crea durere in prezent! happy Daca durerea trecutului exista si in prezent, trecutul fura prezentul, corect? happy Nu fi trist ca s-a terminat, bucura-te ca a avut loc.Invata din greseli, planuieste vise, urmeaza-le! big grin Sfatul meu psihologic este sa lasi trecutul in urma, si iti creezi o lume mai buna.Numai cei care au cunoscut transcenderea lumii, pot crea o lume mai buna. happy