| soraGrime a întrebat:

Sa zicem ca vreau sa merg la ASE,e okay sa merg pe stiinte sociale la liceu? Ce alt profil mi-ati recomanda?(ma pricep la matematica,romana si limbi straine, insa nu la informatica fizica si chimie). Multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| taviyamato2 a răspuns:

Iti recomand limbile straine, limbile straine te fac mai destept, e un skill extrem de cautat in ziua de azi, si te vor ajuta mai tarziu la facultate, dar de ce sa nu urmezi o licenta la ASE si o licenta la o facultate privata de limbi straine, in paralel? cine te opreste? poti urma de ex. engleza si ca limba secundara franceza, la facultate, oricum la ASE nu e ca la poli, poti face inca o facultate. E bine ca intri pe internet sa te documentezi, dar iti spun altceva - a fost o perioada in Romania cand 60 % din liceeni au fost anafabeti functionali, limbile straine sunt principalele tale arme de lupta cu anafabetismul functional, aceasta ciuma moderna prezenta din Romania pana in SUA, si e dovedit stiintific faptul ca o persoana care vorbeste mai multe limbi, poate invata mai usor, deci poate asimila informatia mult mai usor, de asta iti recomand un astfel de liceu, e pentru. viitorul tau.

3 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Depinde unde vrei sa dai pentru ca de exemplu la Bucuresti se da admitere si ti-ar fi mult mai usor daca ai da la mate-info pentru ca te-ar ajuta cu matematica.Dar daca vrei sa dai undeva unde se intra pe baza de dosar atunci poti merge linistit/a la stiinte sociale. O sa te chinui putin la inceput pentru ca tu nu o sa faci mate mai deloc dar daca ai ambitie nu vei avea probleme

| BlancaFantasma a răspuns (pentru Dana211):

Nu se da admitere la ASE! din 2011 s`a introdus admiterea pe baza de dosar, iar anul acesta va fi STRICT media de la bac, nici atat nu stii? de anul viitor da, sunt sanse sa se dea examen(doamne ajuta ca eu termin anul asta!)

| Dana211 a răspuns (pentru BlancaFantasma):

laughing Cand am terminat liceul eu se dadea admitere.Cum ai vrea sa stiu daca nu m-a interesat? Si sincera sa fiu asa ceva n-am crezut ca se va intampla vreodata