| blairelovesmusic a întrebat:

Salariul unui veterinar? Ai nevoie de facultati?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

A, nu, înveți de pe Youtube cum să operezi animalele laughing))))

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa fii medic veterinar si trebuie sa ai facultatea si poti sa fii tehnician sau agent veterinar. Acestia pot avea liceu de specialitate sau scoala post liceala cu sau fara baclaureat la liceu. Un medic veterinar poate avea peste 10.000 lei (Legea 236/2019). Desigur un asistent sau tehnician are mai putin. Asta depinde si de vechimea fiecaruia.

| Catrice a răspuns:

Ce întrebare laughing
Asta e gen "ai nevoie de facultate ca sa fii medic?"

(Dai eronat că nu știi cu ce se mănâncă meseria este?)

| CodrutElian1990 a răspuns:

Se numeste medicina veterinara. Peronal cu studii superioare -medic si cu studii postliceale - asistent.

| Legion7X a răspuns:

Nu ai nevoie, îi trebuie doar un halat. laughing

| Eireann a răspuns:

Nu ai nevoie decat de o singura facultate, medicina veterinara care dureaza 6 ani. Salariul difera din loc in loc, depinde de oras/ tara, ce renume ai, ce specializare ai.

| ancaval a răspuns:

Facultatea de medicină veterinară, evident, cred că e 6 ani + specializare, pentru că nu toți veterinarii operează. Nu știu câți ani sunt în total.

Ce salar? Depinde unde este angajat, depinde și de vechime. Dar e un salar bun și de rămas în țară (dacă găsește de muncă)

| An0nim0000 a răspuns:

Normal ca ai nevoie de facultate de medicina in domeniul veterinar, trebuie sa înveți ceva, salariul este bun, depinde în ce oraș stai, salariile în medie sunt de la 1600 de lei in sus, pana la 4500 de lei pe luna și varsta medie este de 27 de ani.