| Adela50 a întrebat:

Vreau sa ma fac psiholog, iar dupa ce termin liceu nu stiu la ce profil sa dau. Ce profil credeti? Aaa, si apropo trebuie facuta facultatea de medicina sau de psihologie? Cat mai multe informatii va rog.

Răspuns Câştigător
| DenysaLove a răspuns:

Buna:* si eu vreau sa ma fac psiholog.
Deci:
In primul rand nu conteaza ce liceu faci, insa eu zic ca, conteaza sa dai la filologie ca acolo se face si psihologie si cam tot ce conteaza pentru a deveni psiholog.
In al doilea rand trebuie facuta facultatea de psihologie deoarece asa devii psiholog. Daca o faci pe cea de medicina devii medic.
Cam atat as putea sa iti zic. In rest fi atenta la ore pentru a avea medii mari si pentru a intra la un liceu bun daca nu esti la liceu, si pentru atunci cand termini liceul sa iei note bune la bac pentru a intra la o facultate de stat.
Sper ca te-am putut ajuta:*

6 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Pentru a fi psiholog trebuie sa ai ''chemare'', sa-ti placa si sa-ti doresti asta din suflet.Tot ce trebuie sa faci e sa-ti termini liceul dupa care va trebui sa urmezi facultarea de psihologie. Daca iti place asa mult psihologia nu uita sa participi si la olimpiada eu asa am facut am participat pe scoala si pe judet nu am putut ajuge la nationala cu toate ca am luat 9. 30 dar asta e.Acum o sa dau bac-ul la psihologie si o sa ajung sigur si la facultate. Daca ai ceva nelamuriri ma poti intreba.

| KatherineSparks a răspuns:

Hi there!
Tatăl meu este profesor universitar de psihologie sociala. El a făcut facultatea de filologie iar la liceu a ales profil real. Liceul nu prea a contat, atunci fiind alte vremuri, se intra pe bază de testare la universitate. Acum se intră pe dosar. Ceea ce-ţi pot spune: tatăl meu este un om respectat în societate datorită funcţii pe care o are. Dacă nu ma înşel, primii ani de facultate poţi deveni asistent de profesor. În cel mai bun caz! Oricum, salariile variază.
Ciao şi... să fii psiholog nu este o meserie uşoară. Tatăl meu a scris 5 cărţi până în prezent şi de aceea este -renumit-.

| KatherineSparks a răspuns:

Hi, again.
M-am interesat şi l-am întrebat pe tata ce poţi deveni dupa facultate:
- Preparator
- Asistent
- Lector
- Conferentiar
- Profesor.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba continuati munca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baby Blue! Nu trebuie sa iti spunem noi care facultate trebuie sa o urmezi,, eu sunt studenta la psihologie,,, sa nu incercati sa veniti la psihologie ...ca sa :fugiti de matematica si stiinta,,, facultatea de stiinte socio-umane cu specializarea psihologie nu presupune doar a discuta cu oameni ai manipula si a le citi gandurile, foarte multa lumee merge cu acest scop la psihologie,,, gandeste-te bine la viitorul tau si incearca sa decizi singura ce vrei sa faci in viata,,, fara sa te influenteze cineva pe un forum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A nu uitatitonguesihologia este o stiinta care se face cu arta!