| Cipy23 a întrebat:

Am trecut clasa a9-a la profil economic (am 15 ani ). Eu in viitor vreau sa devin pilot de avion in special de avion comercial.

Am aflat ca de la 15 ani pot sa ma duc la Aeroclubul din Bucuresti pentru a face primi pasii in aceasta meserie. Eu am note de 9 - 10 dar problema este ca acolo sunt 20 de locuri si doar cateva din ele sunt "gratuite" si nu stiu daca eu o sa reusesc sa ma incadrez.

Deci daca nu as reusi la Aeroclub as vrea sa ma duc la Scoala Superioara de Aviatie Civila dar problema e ca taxa este de 60.000 euro sad + ca sunt teste destul de grele si nu sunt locuri la stat sad

Si in caz ca nici acolo nu as reusi m-as indrepta spre Academia de aviatie in care as avea ceva mai multe sanse.

Acum as vrea sa stiu daca as lua toate diplomele de la Aeroclub si as intra si la Scoala Superioara de Aviatie Civila as avea sanse sa devin pilot?

Si in caz ca nu i-au nici licientele de la Aeroclub nici nu intru la Scoala de Aviatie, as mai avea Academia de aviatie, intrebare este dupa ce termin academia ce o sa fac? adica o sa pilotez avioane si o sa lucrez la un aeroport sau asa ceva?

MULTUMESC ANTICIPAT! DAU FUNDA 100 % SI VOT

1 răspuns:
| Morphines a răspuns:

Omule nu mă pricep, dar e clar că ai nevoie de diplomele acelea și de licențe pentru a avea o evidență. N-o să pilotezi avioane comerciale de la 22 de ani, o vei lua încet, până vei progresa. Dar țin să te felicit pentru ceea ce vrei să faci în viață, bravo!