Întrebare recomandată | robertp1 a întrebat:

Salut, sunt clasa a X, la profilul mate-info. Am o intrebare, eu vreau sa devin inginer in autovehicule rutiere, sa intru la stat, fara taxa. Asta voiam pana acum 2 zile, cand am descoperit ca poti devenii pilot cu permis ATPL, pe gratis( permisul ar costa 60.000 de euro), pe mine de mult ma pasioneaza sa devin pilot de avioane mari, ca boeing 747. Intrebare este ca pot intra la ambele? la politehnica dai un examen, si poti intra fara taxa, si al SSAvC intri la fel, un examen medical, examen la engleza, fizica si matematica. La scoala superioara de aviatie civila in fiecare an se dau 20 de burse gratuite, eu ce sa inteleg ca aceasta nu tine de stat, adica fac politehnica, si la 22 de ani pot intra cu examen si la SSAvC?
dati aici mai joc putin, http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t417739 .html, unde a scris unul mult.

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Buna,Robert!
In invatamantu superior(facultate)poti invata doar 6 ani pe banii statului(fara taxa).
Inca esti mic, mai ai 3 ani de liceu.Mai ai mult timp sa te gandesti referitor la cariera ta.Te sfatuiesc sa faci ceea ce-ti place tie cel mai mult.Sa nu te iei dupa gura lumii sau sa faci asta doar pentru bani pentru ca nu o sa ajungi nicaieri daca nu-ti place ceea ce faci.
Poate gasesti pe cineva care sa te lamureasca personal nu ma pricep la inginerie si aviatie.
Mult succes!:*

1 răspuns:
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu poti face doua facultati in regim" fara taxa".