| CaLin_4531 a întrebat:

Cum asi puta sa-mi fac o formatie ca stiu sa cant foarte bine la chitara si exersez in fiecare zii. Dau funda daca ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Stefy_5345 a răspuns:

Le poti spune prietenilor tai daca vor sa fie in trupa cu tine. Puteti compune melodii si sa va distrati impreunahappy:*

3 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Iti dai seama ca daca ai avea o formatie nu ar insemna si succes.Ar fi mai mult pentru tine ca o activitate, o distractie.Cum zicea si @stefy vorbeste cu prietenii tai si pur si simplu improvizati, pune'ti toate ideile pe hartie si apoi in practica. Daca v'ati descurca destul de bine si ati fi ceva organizati ati putea incerca la un concurs de talente.Macar pentru distractie nu premii.Nu pierzi nimic daca incerci. Sper ca te'am ajutathappy.

| pawool a răspuns:

Cel mai bine e sa o faci cu prieteni deoarece trupa va rămâne mai mult timp bine inteles de obicei exista goluri cum ar fi : tobosar sau basist dar acestea se gasesc usor daca faci impreuna cu prietenul tau un mic concert... o da sa iti dau un pont; nu fa asta pentru bani pentru ca daca o faci pentru bani, daca o sa o faci pentru bani lumea va obs o da si in scurt timp vei face playback

| ramilix8 a răspuns:

In primul rand, intreaba oamenii din jurul tau si vezi exact cine si la ce stie sa cante. Din experienta mea, cel mai greu de gasit sunt: un vocal serios, un baterist bun si cu tobe si un clapar. Nu te feri sa iei fete in trupa ta, pentru ca de cele mai multe ori ele vor calma conflictele si vor mentine un echilibru in trupa. Dupa ce ai aflat cine la ce canta, trebuie sa urmaresti sa ai:chitara, chitara bas, tobe, clape si voce. Daca nu gasesti clape, poti sa mai iei o chitara sau poti incerca si cu alte instrumente, gen violoncel, vioara, flaut. Apoi incepeti ca o trupa de coveruri, preluari sau chiar prelucrari dupa piese cunoscute, daca nu aveti inspiratie pentru piese proprii. In timpul in care studiati piesele acelea, poate reusiti sa luati lectii de teorie a muzicii si de compozitie de la cineva experimentat, care va va ajuta foarte mult la elaborarea pieselor proprii. Poate un profesor cu pregatire in domeniu(in Iasi si in Bucuresti exista la Conservator specializarea de Compozitie Jazz si Muzica Usoara, dar de vreme de rockul a derivat din jazz, cineva cu specialitatea asta poate sa te indrume macar pentru inceput.). Dupa ce v-ati pus la punct piesele, un play list de jumatate de ora cel putin, puteti cauta alte trupe in a caror deschidere sa cantati, sau puteti urmari festivalurile in care se promoveaza trupele tinere. Repertoriu sa ai si oameni cu care lucrezi.